1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hezarfen Ahmed Çelebi

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Kendisi dünyada ilk kez uçmayı başaran Türk bilginidir.

  Onyedinci yüzyılda yaşadığı[​IMG] 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan Dördüncü Murad zamanında[​IMG] uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir.

  Evinde deneylerle uğraşıp[​IMG] çeşitli konularda araştırmalar yapan Hazerfan Ahmed Çelebi[​IMG] İsmail Cevheri adlı bir başka Türk bilginini örnek alarak[​IMG] bugünkü hava taşıtlarının ilkel şeklini gerçekleştirmişti. Kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için[​IMG] Okmeydanı'nda deneyler yapmış ve bir sabah kıyılarda biriken İstanbul halkının gözleri önünde[​IMG] Galata kulesinden kendisini boşluğa bırakarak[​IMG] kanatlarını hareket ettirerek boğazı aşmış ve Üsküdar semtine inmiştir.

  Sarayburnu'ndaki Sinan Paşa köşkünden bu durumu seyreden Sultan Dördüncü Murad[​IMG] Ahmed Çelebi ile önce çok yakından ilgilenmiş[​IMG] ancak bu derece bilgili ve becerikli bir adamın varlığından kuşkuya düşerek onu Cezayir'e sürgün etmiştir. Ahmed Çelebi orada vefat etmiştir
   
 2. Yasenya

  Yasenya Yeni Üye

  Paylaşım için teşekkürler.
   
 3. C

  Compagno Yeni Üye

  Uçan ilk insan olarak akıllarda kalmış önemli bir insan :
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş