1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Herkül Kimdir?

Konu, 'Her Telden' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Herkül Kimdir? Yunan mitolojisinde Herkülün Önemi,
  Yunan Mitolojisi Herkül

  Herkülün başardığı 12 İş Nedir ? ,


  Eski Roma mitolojisinde bir yarıtanrı olan Herkül Grek (Eski Yunan) mitolojisinde Herakles diye geçer.

  Romalılar Herakles i M. Ö. 399 yılından sonra,Güney İtalya daki Yunan kolonileri sayesinde tammışlardı.O tarihten öteye Roma da Yunan tanrısı olarak yaygın bir ün yaptı. Zamanla, Grek mitolojisinde olduğundan daha farklı bir görünüş kazandı. Tarım,toprak tanrısı ve ticari dürüstlüğün koruyucusu olarak yeni bir kişilik aldı.Ticari işler yapılırken onun adına yemin ediliyordu. Herkül adına,özelliklerini Roma toplumundan,Romalılar ın inançlarından alan efsaneler yaygınlaştı.

  Başardığı 12 başedilmez işle,yenilmez kuvvetin,üstüngücün sembolü oldu. Bu 12 işi şöylece sıralayabiliriz:(l)Bir aslanla dövüştü ve onu yendi. (2) Dokuz başlı canavar Hydra yı yok etti. (3)Son derece hızlı bir kızıl geyikle yarıştı ve onu tutsak aldı. (4) Kimselerin başedemediği bir boğayı yakaladı. (5) Kral Augeas ın 30 yıldan beri 3000 öküz bulunan ağıllarını temizledi. (6) İnsan eti yiyen bazı canavar kuşları öldürdü. (7) Girit Kralı Minos un dev yapılı, azgın boğasını yakaladı. (8) Kral Diomedes i öldürdü. (9) Amazonlar adı verilen savaşçı kadınları yenilgiye uğrattı ve kraliçelerinin değerli taşlarla süslü çorap bağını aldı. (lO)Üç gövdeli bir ejderhayı, öldürdü. (11) Hesperides in altın elmalarını ele geçirdi ve 600 (12) Hades in,yani Cehennemin girişini bekleyen üç başlı köpek Cerberus (Serberus) u yakaladı.

  Herkül ün bu üstün başarılarını dile getiren renkli efsaneler, onun sayısız sanat eserine konu olmasını da sağlamıştır. Gene bu efsanelere göre.Herkül Evander in kızlarından biriyle evlenmiş,çobanların koruyucusu Palas bu birleşmeden doğmuştur.

  Eskiçağ sanatçılarından sonra, ortaçağ, yeniçağ ressam ve heykelcileri de Herkül ün resimlerini,heykellerini yapmışlardır. Pisano, P. Vischer,Delvaux,Desjardins gibi ünlü sanatçıların Herkül ü konu edinen eserleri, dünya sanat tarihinin büyük değerleri arasında sayılabilir. Herkül, yukarda değindiğimiz erdemlerinden dolayı kuvvet , yenilmezlik belirtmek için kullanılan bir isim-deyim olmuştur. Nitekim Herkül gibi kuvvetli sözünü sık sık duyarız.

  İstanbul da Pantokrator mozaikleri, Bergama daki Colle-oni kilisesi de,Herkül ü konu yapan usta sanatçıların günümüze kadar ulaşan eserlerinden değerli örneklerdir.
   
 2. M

  Mina Yeni Üye

  Herkül Zeyna'nın sevgilisidir :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş