1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Her Öğünde Yapmanız Gerekenleri Biliyor Musunuz?

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Çoğu zaman yemek yerken dikkat etmemiz gereken kurallara uymadığımız için zorluklarla mücadele etmek zorunda kalırız. Halbuki yemek yerken birtakım şeylere dikkat etsek emin olun sağlıklı beslenmiş olmanın yanı sıra kilo alma gibi durumlarla karşı karşıya kalmamış oluruz.
  *Öncelikle yemek yerken yavaş yemek yeme davranışında bulunmamız gerektiğini unutmamamız gerekmektedir; çünkü hızlı yemek yersek daha fazla yemek yeme olasılığımız bulunmaktadır. Beyin 20 dakika gibi bir sürede tokluk hormonu salgıladığı için yavaş yediğimiz sürece az yesek dahi tokluk hissini yaşayabiliriz.
  *Ayakta yemek yeme yerine oturarak ve tabağımıza yiyebileceğimiz kadar yemek koyarak yemek yeme davranışı sergilememiz gerekmektedir.
  *Yediğiniz yiyecekleri güzelce çiğneyerek ve tadına vara vara yediğiniz sürece daha lezzetli ve az porsiyonlar halinde tüketim gerçekleştirebilirsiniz. Çiğneyerek yemek yeme davranışı sergileyerek aynı zamanda yediğiniz yiyeceği ne kadar tüketeceğinizi bile bile tüketimde bulunabilirsiniz.
  *Kendinizi sağlıklı beslenme konusunda tatsız- tuzsuz yiyecekler yemek zorunda bırakacağınıza düşük kalorili lezzetli yiyeceklerin tarifleri ile ilgili araştırma yaparak yemek yeme tercihinde bulunun.
  *Başka kişilerle beraber yemek yemek hem sizi mutlu eder (konuşacak ve sohbet edecek birileri ile yemek yeme keyfi çıkarabilirsiniz); hem de yemek sürenizi uzatmanıza yardımcı olur.
  *Yiyeceğiniz kadar yemeği tabağınıza aldıktan sonra servis tabağını kendinizden uzak tutun ki ikinci bir porsiyonu yemek için tabağınızı doldurmayın.
  *Ana yemeğe başlamadan önce salata ile yemeğe başlamanız durumunda yemek sürenizi uzatmış olmanın yanı sıra az kalorili yiyeceklerle doyma olasılığınızı yükseltmiş olursunuz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Yediğimize içtiğimize dikkat etmek gerekiyor, hele ki katkı maddelerinin hat safhada olduğu bu dönemler de alacağımız ürünlerin güvenirliği işe öğünlerimiz arasındaki ilişki çok önemli.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş