1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

“Hendekte Tavşan” adlı oyun; Yoğurt Yapıyoruz

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Oyun Hareket- Müzik:


  “Hendekte Tavşan” adlı oyun oynanır. Öğrencilerden bir kişi tavşan bir kişi ise tilki rolü için seçilir. Diğer öğrenciler el ele tutuşarak daire oluştururlar. Tavşan rolü için seçilen çocuk grubun ortasına geçerek uyuma öykünmesi yapar. Tilki rolündeki çocuk ise halkanın dışında bekler. Diğer grup üyeleri aşağıdaki sözleri ezgili olarak söyleyerek tavşanın etrafında dönerler.

  Şu hendekte bir tavşan,

  Uyuyordu, uyuyordu.

  Var mı sana sataşan,

  Senin ile uğraşan,

  Tavşan kaç, tilki tut.

  Kaç tavşan kaç!

  “Tavşan Kaç!” sözü söylendiğinde ortadaki çocuk halkadan çıkarak kaçar. Tilki tarafından kovalanır. Yakalanmadan tekrar halkaya girebilirse oyunu kazanmış olur. Oyun sırasında sütün güçlenmemize fayda sağladığı ve daha hızlı koşmamız için gerekli olduğu vurgulanır.


  Fen Matematik:


  Sütün ürünleri (yoğurt, peynir, dondurma, tereyağı vb.) masalara konularak öğrencilerin incelemesine ve tatmasına fırsat verilir. Beraber yoğurt yapılacağı söylenerek, çocuklar tarafından getirilen sade sütler bir kap üzerinde ılıtılır. İçerisine bir miktar yoğurt konularak karıştırılır. Ağzı kapatılarak 2-3 saat bir örtünün altında bekletilir. Sütte oluşan değişim beraber gözlemlenir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş