1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hekimbaşı Salih Efendi

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Hekimbaşı lakabıyla şöhret bulan Salih Efendi[​IMG] 19. yüzyıl boyunca üzerinde durulmaya layık fen ve idare adamlarımızdandır. İleri görüşleri ve bilimsel düşünen kafasıyla örnek olacak yetenekleri taşırdı. Sultan İkinci Mahmut zamanında açılan Tıbbiye Mektebi'nin ilk mezunlarındandır. Tophane'de 1816 da doğmuş[​IMG] 18 Mart 1895'e kadar Sertabibi Sultani[​IMG] Mektebi Tıbbiye Reisliği[​IMG] Valide Kethüdalığı[​IMG] muallimlik Maarif müsteşarlığı yapmıştır. 89 yaşında Anadoluhisarı'ndaki bu yalısında ölmüş[​IMG] Eyüp Sultan Pertev Paşa türbesinin sol tarafında[​IMG] Münşeat sahibi Feridun Bey'in kabri cıvarında yolun sol tarafında defnedilmiştir. Mezar taşında yaptığı görevler kayıt edilmiştir.

  Nebatat (botanik) bilginlerindendi. Yalısının bahçesiyle[​IMG] kendisine ait tepelerin sırtlarındaki bağ ve arazide her çeşit çiçekleri[​IMG] bitkileri ve nadide meyveleri yetiştirirdi. Karanfil ve güle çok meraklı idi. Aşıladığı bir gül "Hekimbaşı Gülü"diye meşhur olmuştur. Mevsiminde yalıyı[​IMG] özellikle karanfillerle bir gelin odası gibi süslerdi.

  Salih Efendi'nin aldığı rütbe ve nişanlar:

  1848'de: Ülâ Rütbesi 2.sınıfı[​IMG] 1880'de:Bâlâ Rütbesi[​IMG] 1. Rütbeden Mecidî Nişanı[​IMG] 2. Rütbeden Osmanlı Nişanı[​IMG] (Fransa) Legion d'Honneur Nişanı'nın Commandeur rütbesi[​IMG] (Portekiz) Coplao Nişanı'nın Commandeur rütbesi[​IMG] (Prusya) L'Aureur de la Cour Nişanı'nın 2.rütbesi[​IMG] (İspanya) Carlos Nişanı[​IMG] (Papalık) Murassa "elmas ve zümrütlerle işlenmiş" bir kama[​IMG] (Avusturya) François Josephe nişanı.

  'Mülkiye Tarihi ve Mülkiyeliler' (1338/1922) kitabında ve 'Türkiye Maarif Tarihi' nde (Osman Ergin) ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır. Üç katlı[​IMG] sonra iki[​IMG] sonrada tek kata inen yapısı ve belki de daha ziyade aşı boyasıyla[​IMG] Boğaziçi ile ilgili takvim / poster / broşür ve rehberlere çokça giren yalı[​IMG] yapı halâ canlılığını korumaktadır. Bu[​IMG] belkide dünyada en çok nişan almış bir bilgin insanın "Hekim Başı"nın şöhretine de bağlanabilir.
   
 2. Yasenya

  Yasenya Yeni Üye

  Paylaşım için teşekkürler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş