1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hazreti Fatma'nın evliliği ve çeyizi

Konu, 'Dini Hikayeler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Hz. Muhammed'in sav. kızı olan Fatma ve damadı olan Hz. Ali arasındaki evlilik inananlar açısından sadakat, anlayış ve sevginin bir arada harmanlanması ve evlat, torun sevgisinin en güzel örneklerinden bir seçmedir akıl edenlere..

  Hz. Fatma ve Hz. Ali evlenirken Peygamberin kızının çeyizinde bulunanlar günümüzdeki nefsi ve iktisadi hataların giderilmesinden örnek olunmalı.
  Hz Fatma ve Alinin Çeyizi.jpg
  Hz. Ali'nin Hz. Fatma'ya vermiş olduğu mehrin bir kısmı ile Hz. Fatma annemiz için alınan çeyiz ve ev eşyası sadece on sekiz parçadan teşekküldü.

  Peygamberimiz Hazreti Muhammed 400 dirhemlik mehirden Hazreti Ebu Bekir'e 63 dirhem vererek, çeyiz satın almak üzere, onu çarşıya gönderdi. Bunların taşınmasına yardım etmek üzere Hazreti Selman ile Hazreti Bilal'i yardımcı verdi. Alınan on sekiz parça eşyanın mahiyeti şunlardır:

  3 adet minder,
  1 adet seccade,
  1 adet içi hurma lifiyle doldurulmuş yüz yastığı,
  2 adet el değirmeni,
  1 adet su tulumu,
  1 adet su testisi,
  1 adet meşin su bardağı,
  1 adet elek,
  1 adet havlu,
  1 adet koç postu,
  1 adet alaca kilim,
  1 adet sedir günümüzdeki divan,
  2 adet Yemen işi alaca elbise,
  1 adet kadife yorgan.

  Hazreti Ebu Bekir bunları getirdiğinde, gönüllerin sevgilisi Hazreti Muhammed yaşlı gözlerle şöyle dua etti: "Ya Rabbi, senin sevmediğin israftan çekinen kimselere bu eşyayı hayırlı kıl."

  İşte Hazreti Fatma, bir ev için en zaruri ihtiyaçlardan bulunan bu kadarcık bir ve eşyası ile gelin oldu.

  Zamanımızda yapılan düğünlerde o derece lüks ve israfa kaçılmaktadır ki, bir yuvayı kurmak pahasına oğlan ve kızın babaları çökmektedirler. Birçok aile de istenilen eşyalarının fazlalığı yüzünden çocuklarını evlendirememektedir. Müslümanların bu konuda çok anlayışlı olması gerekir.

  Çoğu zaman yapılan eşya ile bir tuhafiye ve konfeksiyon mağazası açmak mümkün olabilir. Bunların hepsini giymeğe bir ömür kafi gelmez. İnsan daraldığı zaman satayım dese, kıymeti üzerinden müşteri bulması mümkün değildir. Bunların çoğu sandıklarda çürür ve bozulur gider.

  Masraf ihtiyaca göre yapılacak iken, bu ölçü terk edilerek, irada göre sarfiyata gidilmekte ve hatta çoğu zaman bunu da aşmaktadır.

  Bizlere örnek olması için Hazreti Ayşe validemizin ev eşyasını da yazalım isterseniz:


  1 adet sedir,
  1 adet hasır,
  1 adet yatak,
  1 adet yastık,
  2 adet çanak (un ve hurma koymak için kullanılır),
  1 adet su kabı,
  1 adet su tası.
   
 2. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Dünya malının dünyada kalacağını idrak etmiş insanların zaten ihtişamdan uzak durduğunu biliyorduk buda imzası oldu.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş