1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

hayvanlar arasındaki dayanışma nedir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Ziyaretci tarafından paylaşıldı.

 1. Z

  Ziyaretci Misafir

  Performans ödevim hayvanlar arasındaki dayanışma nedir
   
 2. a

  aysima Yeni Üye

  Hayvanlar arasında aynı cinsler arasında dayanışma var
   
 3. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Bununla ilgili şöyle bir kaynak verebilirim;

  Yaşam mücadelesi kavramı üzerinde çalışmaya başladığımızda bizi ilk şaşırtan karşılıklı yardımlaşma örneklerinin çokluğu oldu. Çoğu evrimci tarafından kabul edildiği gibi sadece nesil yetiştirmek için değil aynı zamanda bireylerin güvenliği ve yiyecek sağlanması için de bu yardımlaşma örneklerini görmekteyiz. Hayvanlar aleminin büyük bölümünde karşılıklı yardımlaşma bir kuraldır. Karşılıklı yardımlaşma hayvanlar aleminin en alt kademesindeki hayvanlarda bile görülebilmektedir.

  Geyik ve zebra sürüleri genellikle bir arada yaşarlar. Birbirlerinin düşmanlarını ise çok iyi tanırlar. Örneğin eğer zebralardan biri geyiklere saldırmak üzere olan bir düşmanı fark ederse geyik sürüsünü hemen tehlikeye karşı uyarır.

  Küçük kuşlar bazı hayvanların üzerinde yaşarlar ve tehlike anında çığlıklar atarak ev sahiplerini uyarırlar.

  Çayır köpekleri daima tetiktedirler ve tehlike anlarında çığlıklar atarak çevrelerindeki tüm hayvanları uyarmalarıyla tanınırlar.

  Ceylan ve geyikler ilginç zıplama dansları ile diğerlerini tehlikelere karşı uyarırlar.

  Yunuslar da hep grup halinde gezerler ve en büyük düşmanları olan köpekbalıklarına karşı grupça karşı koyarlar. Yunuslar köpek balıkları yavrularını tehdit edecek şekilde yaklaştıklarında iki yetişkin yunus gruptan ayrılarak köpekbalığının dikkatini kendi üzerlerine çekerler. Köpek balığının dikkati başka yöndeyken diğer grup elemanları bir anda köpek balığının çevresinin sararlar ve hepsi birden köpekbalığına darbeler indirmeye başlarlar.

  Çakal yavrularının birçoğu büyüdükten sonra da annelerinin yanından ayrılmazlar. Ve bir sonraki yıl annelerinin yeni yavrularına bakıcılık yaparlar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş