1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hayvanlar Aleminde çiftleşme

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Öğrenci tarafından paylaşıldı.

 1. Öğrenci

  Öğrenci Misafir

  Selamlar, Ben performans ödevim için hayvanlar aleminde çiftleşme ve çiftleşen hayvanların özelliklerini arıyorum.

  Resimlerle çiftleşme olursa sevinirim, tabi ki karikatür çizgi şeklinde çünkü ödevime ekleyeceğim.
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Merhaba,
  Sorunuzun cevabı olması dileklerimle.

  Hayvanlar Aleminde Çiftleşme Bu oyun ya da gösterilerle aynı zamanda karşı çiftleşme amacının dışında düşmanca bir amaç güdülmediğini belirtmiş olurlar. Çiftleşme oyunlarının, bilinen örneklerinden biri tatarcık ve benzeri uçucu böceklerin kitle durumunda yineledikleri uçuşlardır. Özellikle akşamlan göi kıyılarında ya da sokaklarda sıkça rastlanan tatarcık kümeleri, hep birlikte aşağı yukarı ileri geri hareket ederek dişilerinin dikkatini çekerler. Kümeye doğru uçan dişi tatarcık hemen yakalanır ve birleşen çift yere konar.Hayvanlar Aleminde Çiftleşme Trype tidae ve Drosofilidae familyasından birçok uçucu, dişisinin ilgisini çekmek için çok hızlı kanat çırpar. Bazı dikenli balıkların yüzüş biçimleri, vücutlarını titretmeleri dişiyi etkiler. Bu etkileşim yumurta ve spermlerin uygun bir yere es zamanlı bırakılmasıyla son bulur. Kimi kez erkek çiftleşme zamanında eşini bulmak için uzun yollar aşmak zorunda kalır. Dişi ipekböceği güvesi belirli bir koku salar. Rüzgârın taşıdığı kokuyu alan erkek güvenin, kokunun sahibini bulmak için rüzgâra karşı on mil uçtuğu bilinmektedir.
  Hayvanlar Aleminde Çiftleşme Koku. kedi ve köpeklerin çiftleşmeleri için de ses kadar büyük önem taşır. Kuşlar ve memeliler çiftleşmek amacıyla birçok özel davranış biçimleri geliştirmişlerdir. Çiftleşme döneminde kuşlar etkileyici biçimde öterler. Birtakım kuş cinslerinin bu dönemde değişime uğrayarak tüylerinin renklerini değiştirdikleri bilinmektedir.Hayvanlar Aleminde Çiftleşme Birçok böcek ve kuş, özellikle belirli renkteki bölgelerinin görünmesini hedefleyen oyunlar, danslar sergilerler. Keklik türlerinden bir kuş ses etkinliğine tüylerinin gösterisini de ekler. Hayvanlar Aleminde Çiftleşme Yine kekliğin birtüründe toplu gösterilerin sonunda erkeklerden biri egemen olarak ortaya çıkar ve seyirci dişilerin çoğunluğunca eş olarak seçilir. Yuvanın kurulmasına ve yeni doğan küçüğün yetiştirilmesine her iki cinsin de katıldığı durumlarda, çiftleşme oyunları çiftleşme sonrası da uzun süre sürdürülür. Yavruların yetiş-tirilmesiyle birlikte sona eren bu sür,e bir mevsimi kapsayabilir.Hayvanlar Aleminde Çiftleşme Memeliler fizyolojik olarak kuşlardan daha gelişmiş olmalarına karşın kuşların çiftleşmeyle ilgili davranış biçimleri daha gelişkindir.
  Hayvanlar Aleminde Çiftleşme Kuşların, sergiledikleri çiftleşme oyun ve gösterilerine memelilerde rastlanmaz. Erkek memeliler genellikle savundukları alan için öteki erkeklerle dövüşmekle yetinirler.Bunu tensel ilişki ve çiftleşme izler.Hayvanlar Aleminde Çiftleşme Genelde türlerin çoğunda erkeklerin aralarında sürdürdükleri kavgalar çiftleşme döneminin önemli özelliklerinden biridir.Birçok tür için çiftleşme döneminin önemli bir özelliği de bu dönemde erkeğin çiftleşme için. bir mekân yaratma çabasıdır. Erkeğin bu çabası içinde bulunduğu alanı hem cinslerine karşı savunma ya da bazı kuşlarda görüldüğü gibi otlarla kaplı, taşlarla süslenmiş yuvalar yapma biçimindedir. Hayvanlar Aleminde Çiftleşme Tilki ve dişi tavşanlar yuvalarına yavrulayabilecekleri odalar yaparlar. Memelilerdeki en gelişmiş yuva ekin faresinin mısır sapına bağlı yapraklardan yaptığı yuvalardır.Hayvanlar Aleminde Çiftleşme Ancak bu bile kuşların yaptıkları engin çeşitlilikte yuvalarla boy ölçüşemez. Her hayvan türünün geliştirdiği özgün davranışlar yakın akraba türlerinin davranışlarından kesin biçimde ayırdedilebilir. Bu sayede her tür kendi içinde çiftleşmeyi sağlamış olur.


  Evcilleştirme kontrollü çiftleşme ve ve seçilmiş onların davranış ve mizaç dayalı şeklindeki esir hayvanların çoğaltılması yoluyla yapıldı. Bu hayatta mağara resimleri bir yargıya varmak, seçimi bazı niteliksel özellikleri için ceket renk ve yokluğunda veya boynuz varlığı gibi uygulanmıştır. Yazılı kayıtlar olmadan, hayvancılık uygulamaların evrim kesin bilgi, ancak yazılı belgeleri geri fazla 4.000 yıl öncesine ait insanların çiftleşme sistemlerinde aile benzerliğini önemini takdir, yoğun aynı soydan çiftleştirme tehlikeleri tanınan ve kullanılan iğdiş etme belirtebilir istenmeyen erkeklerin üreme engelleyebilir. Ilerleme evcil hayvanların performansını bu seçim uygulamaları ile çok yavaştı; gelişmeler özellikle hayvanların kendi ortamlarında daha iyi adapte gerekiyordu.
   
 3. m

  mervesnr Yeni Üye

  Hayvanlar aleminde , kedi ve köpeklerin çiftleşme özelliklerini merak ediyordum
   
 4. c

  cd_okyanus Yeni Üye

  Kedilerin çiftleşme mevsimi yaklaştı.
   
 5. A

  Abdullah Yeni Üye

  göl kıyılarında köpekler kızını gelince ilk bulduğu köpekle çiftleşir...
   
 6. Murat

  Murat Yönetici

  Hayvanlar aleminde çeşitli çiftleşme örnekleri vardır, ödeviniz için kara hayvanı mı deniz hayvanımı yoksa kuş türleri mi olacak?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş