1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hayırsever Misyonerler Cemaati'nin kurucusu kimdir?

Konu, 'Her Telden' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Rahibe Teresa hayatı hakkında bilgiler,Rahibe Teresa kaç yaşında,Rahibe Teresa resimleri,Hayırsever Misyonerler Cemaati'nin kurucusu kimdir

  Rahibe Teresa Kimdir?

  [​IMG]

  Rahibe Teresa (Doğum adı: Agnes Gonca Boyacı)
  doğumu: 26 Ağustos 1910, Üsküp, Osmanlı İmparatorluğu
  ölümü: 5 Eylül 1997, Kalküta, Hindistan

  Arnavut bir Katolik'tir. Hayırsever Misyonerler Cemaati'nin kurucusudur. Hayırsever faaliyetlerinden ötürü 1979 yılında Nobel Barış Ödülü kendisine verilmiştir.

  Agnes Osmanlı İmparatorluğu'nun Kosova Vilayeti'ne bağlı Üsküp şehrinde doğdu. Babası Ulah'tı, annesi ise Prizrenli Katolik bir Arnavut'tu. Üç kardeşin en küçüğüydü. Babası yedi yaşındayken öldü. 18 yaşında rahibe olmaya karar verdi ve Hindistan'daki misyonerlik çalışmalarıyla tanınan Loretto Hemşireleri'ne katıldı. Teresa adını bu dönemde aldı. Kalküta'da St. Mary's Lisesi'nde coğrafya ve temel Hıristiyanlık bilgisi dersleri verdi. 1944'te aynı liseye müdür olarak atandı.

  Hayırsever Misyonerler Cemaati

  1950 yılında Vatikan'ın izniyle Hayırsever Misyonerler Cemaati'ni kurdu. Rahibe Teresa'nın 12 kişiyle kurduğu bu cemaat dünyanın 450 noktasında 4.000 rahibenin görev aldığı bir topluluk haline geldi.
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Rahibe Teresa hayırsever kişiliğiyle hayırsever misyonerler cemaatini kurarak büyümesine sebep olmuştur
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş