1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hayattan Neden Memnun Değiliz

Konu, '24 Saat' kısmında Nida tarafından paylaşıldı.

 1. N

  Nida Yeni Üye

  [​IMG]  Türkler hayatından memnun değil
  Türkiye'de insanların çoğunluğu hayatından memnun değil..

  Neden mi? İşte sebepleri..

  Paris Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD nin How s life (Hayat nasıl) isimli raporu, 40 ülkede yürütülen araştırmalar sonucunda insanların yaşamlarından memnun olup olmadığını araştırdı. Araştırma 40 ülkede yapıldı ve Türkiye memnuniyet listesinde 32. sırada yer aldı.
  Çalışma saatlerine göre de Türk insanı daha çok çalışıyor.

  Mutluluk ve refah derecelerini ortaya koyan raporda, Türkiye memnuniyet sıralamasında 32. oldu.

  OECD 11 kriter üzerinden hareketle; gelir, barınma, sağlık ve iş-ev dengesi gibi insanların yaşam kalitelerini ortaya koyacak sorular sordu. Araştırmaya göre, insanlar için en önemli mutluluk kriteri gelir olarak tespit edildi. Bunu sağlık, temiz çevre ve güvenli yaşam çevresi izliyor. Ancak rapora göre, yüksek gelir her zaman iyi yaşam demek değil.

  Katılımcılara Bugün nasıl hissediyorsunuz sorusu sorulduğunda Türkiye en az olumlu cevabı vererek sonuncu oldu.

  Ülkeler arasında en fazla çalışan ülke Türkiye olarak belirlendi. Son sırayı ise Hollanda aldı.

  İşe gitmek için harcanan süre ortalama 38 dakika olarak belirlendi. Türkiye de ise bu süre 40 dakika veya daha fazla. Türkiye işe gitmek için en fazla süreyi harcayan 3. ülke oldu. İlk sırada Güney Afrika yer aldı.

  Okul çağında çocukları olan annelerin çalışma oranları ise yüzde 24 olarak belirlendi. Bu listede Türkiye sondan 3. oldu. İlk sırada olan ülke ise Almanya.

  Katılımcılara ülkedeki havanın temizliğinden memnun olup olmadıkları sorulduğunda Türklerin yaklaşık yüzde 70 i olumlu cevap verdi. Hava memnuniyeti sıralamasında Türkiye sondan 10 uncu oldu. Suyun temizliği sorulduğunda ise, Türklerin yaklaşık yüzde 65 i memnun olduğunu söyledi. Ancak Türkiye sondan 3. sırada yer aldı.

  Uzun dönemli işsizlik rakamları kadınlarda ve gençlerde yüksek görüldü. Kadınlar ve erkekler arasında büyük boşluk görülmezken en fazla boşluk Yunanistan da görüldü. İrlanda da ise erkeklerde işsizlik oranı yüksek çıktı. Son 15 yıl içinde aşağı yukarı tüm OECD ülkelerinde kadınlar için işsizlik oranı düşüş gösterdi. İspanya, İtalya ve İrlanda da keskin bir düşüş tespit edilirken, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti ndeyse tam tersi işsizlik oranlarında artış belirlendi.

  Tüm ülkelerde yaşlı (55-64 yaş) nüfusun istihdam oranı genç nüfusa göre daha düşük. Bunun en çok görüldüğü ülkeler Türkiye, Macaristan, Polonya; en yüksek olduğu ülkeler ise İzlanda, Yeni Zelanda ve İsveç. 15-64 yaş arası çalışan oranına bakıldığında Türkiye en son sırada yer aldı. İlk sırayı ise İzlanda aldı.

  İş yeri çalışma ortamından memnun olup olmama konusunda ise; Danimarka, Norveç, İngiltere, İsviçre, Avusturya, Belçika, Hollanda ve Almanya da her on kişiden dokuzu işinden hoşnut olduğunu belirtti. Türkiye de her iki kişiden biri, Yunanistan daysa her üç kişiden ikisi çalışma ortamından memnun. Türkiye çalışma ortamından en az memnun olan ülke oldu.

  NTV
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Mutlu olacak sebebleri üretmedigimizden olabilirmi, çok fazla nimetle yogrulduk her yerimizde istediklerimiz var istediklerimizi elde edince başka şeylere yöneliyoruz sonra stres oluyor olay kanaat ve istek arasında gidip gelmek.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş