1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hayati Hamzaoğlu Biyografi- Hayati Hamzaoğlu Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  [​IMG]

  Hayati Hamzaoğlu Arzu Okay'a 'tecavüz ederken'

  Sinema sanatçısı Hayati Hamzaoğlu 2000 yılında hayata veda etti.

  Türk sinemasının 'kötü adamlar kulübü'nün seçkin bir üyesi olan Hamzaoğlu bir süre kuyumculuk yaptı.  Sinemaya 1954'te 'Köy Çocuğu' filminde küçük bir rolde oynayarak girdi. Daha sonra kötü adam tiplemelerinin ve karakter rollerinin değişmez oyuncusu oldu.  'Kuyu' (Metin Erksan) 'Kızgın Toprak' (Fevzi Tuna) gibi önemli filmlerde rol aldı.  Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 1970'te 'Bir Çirkin Adam' ve 1991'de Abdurrahman Çavuş rolünü oynadığı 'Tatar Ramazan Sürgün'de filmleri ile iki kez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.  Pala bıyıkları dayak yemesi ile Türk sinemasına gerçekten kötü bir tipleme kazandırdı.  Kocaman artisleri kocaman yapan hasta ve parasız bir hayat sürdü.  'Köroğlu'nda filmi yaşıyor olmamızda en büyük payı sahiplendi.  Sevilebileceğini kimse yaklaşmadı ona.  Bunun sonucu olarak 2000 yılında "oh olmuş" diyenler bile vardı arkasından. Bu da ne kadar büyük bir oyuncu olduğunun kanıtı oldu.  Ödülleri  1969 Adana Altın Koza Film Şenliği'inde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Kuyu)

  1970 Antalya Film Şenliği'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Bir Çirkin Adam)

  1991 Antalya Film Şenliği'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Tatar Ramazan)

  1999 Antalya Film Şenliği'inde Yaşam Boyu Onur Ödülü
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  türk sinemasının önemli figürlerinden biri olan, trabzon doğumlu aktör. birçok efsane gibi ona da sanatına yakışır bir hayat sunulamamıştır.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  en iyi performansını tatar ramazan filminde sergilediğini düşündüğüm efsane oyuncu.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş