1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hatice Sultanın Mezarı Nerede?

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında şeyda tarafından paylaşıldı.

 1. şeyda

  şeyda Yeni Üye

  Kanuni Sultan Süleymanın küçük kardeşi Hatice Sultan'ın Mezarı Nerededir?
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Hatice Sultan Türbesi Osmangazidedir.

  Hatice Sultanın Mezarı Bursa, Çekirgeden Kükürtlü Kaplıcaya inen sokağın köşesinde yer almaktadır. Sultan II.Beyazıt’ın kızı, Kara Mustafa Paşanın da zevcesi olan Hatice Sultan’ın türbesini, Bursa Subaşısı Mehmet Bey yaptırmıştır.

  Sultan II.Beyazıt Hatice Sultan’ın kocasını Cem Sultan olayından ötürü zehirletince Sultan Bursa’da inzivaya çekilmiştir.

  Türbe kare planlı olup, üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülüdür. Duvarları kesme taş ve tuğla ile örülmüştür. Türbenin içerisi badana yapıldığından bezemesi kaybolmuştur. Yalnızca eski çinilere ait bazı parçalar mihrabın çevresinde bulunmaktadır.

  Mimari ve bezeme yönünden önemli bir özelliği olmayan türbe içerisinde Hatice Sultan’ın sandukasından başka on sanduka daha bulunmaktadır. Türbe, Bursa Eski Eserleri sevenler Derneği tarafından 1959’da onarılmıştır.

  kaynak: lifeinbursa.com
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  damat ibrahim paşanın hanımı değildir.
   
 4. D

  DENİZ DEVRİM Misafir

  Ben peygamberİn meazrina gİtmek İsteyene elbette saygi duyarim. Hacca gİdenİ de elbette eleŞtİrmem.İnanca saygi duyarim. Ama ben hayata tek zİyaret edeceĞİm yer anit kabİrdİr.
   
 5. S

  Sinel Yeni Üye

  Hatice Sultan'ın mezarını Bursaya ilk gittiğimde ziyaret edeceğim.
   
 6. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Hatice Sultan ve diğerleri hepsi bir insandı yaşadı ve geçti.. Allah ölümsüz ve daimdir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş