1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Harika Bir Plan

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Sınıf önceden süslenir. “Okul eğlencesine hoş geldiniz.” sloganı ile çocuklar karşılanır. Çocuklara okul eğlencesinde değişik sürprizlerin olduğu; fakat katılmak için “Okul eğlencesi çocuklar için, anneler dışarıda beklemeli.” kuralına uymaları gerektiği söylenir.

  Öğretmen rehberliğinde oyunlar düzenlenir. Patlayan balondan köpük yakalama oyunu oynanır. Balonun içine deterjan ve çok az miktarda su konularak balon şişirilir. Balonun ağzı iple bağlanarak iyice çalkalanır. Balonun çalkalanmasıyla içinde bol miktarda köpük oluşturulur. Sonra balon iğne ile patlatılarak içinde köpüklerin çıkması sağlanır.

  Çocuklarla beraber köpüklerin yakalanması oyunu oynanır.


  Drama ve Müzik


  Çocukların dikkati, içine misket konularak şişirilmiş kırmızı bir balona çekilir. Balon sallanarak balonun içinde ne olabileceği sorulur. Balonun içinden misket çıkarılır. Çocuklara gösterilir. Misket tek tek çocukların ellerine verilerek çocuklarla tanıştırılır. Sonra çocuklara “Küçük misketin canının sıkıldığı ve onu eğlendirmek için nerelere götürebiliriz.” sorusu sorulur. Misket ile beraber yuvarlanılarak çocukların söylediği yerlere gidilir (lunapark, top havuzu, deniz vb.). Öğretmen zaman zaman yönlendirme yapar. Hayali olarak gidilen yerlerde eğlenilir. Denizde yüzülür. Kumda kale yapılır. Sonra okula geri dönülür. Drama sonunda misket çocuklarla beraber olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek teşekkür eder.

  “Kendi sesimizi tanıyalım.” çalışması yapılır. İki çocuk seçilerek diğer çocukların önüne çıkarılıp çocuklarla tanıştırılır. Seçilen çocuklara istedikleri sesleri çıkarmaları söylenir. Böylece sınıfın seçilen çocukları ve seslerini yeterince tanımaları sağlanır. İki çocuk diğer çocuklar görmeden saklanır. Saklanan çocukları çıkardıkları seslerden tanımaları istenir.

  Her çocuktan sıra ile ağızdan sesler çıkarılarak kendimize ait sesimizin olduğu üzerinde durulur.


  Alan Gezileri:


  “Meraklı lokomotif bir yolculuğa çıkacak. Bakalım sizin sınıfınızda onu nerelere götüreceğiz.” cümlesi söylenerek çocuklarla tren olunur. Sınıftaki köşeler çocuklara tanıtılır. Bu arada “Çuf çuf!” sesi çıkarılır.

  Önceden hazırlanan dijifixlenen hayvan resimleri çocuklara dağıtılıp “Senin dolabını hayvan arkadaşın bekleyecek. İstersen ona bir isim koyabilirsin. Şimdi gidip dolaplardaki sizlere ait yerlere bunları yapıştıralım.” denilerek ayakkabı, palto ve pandif dolabının çocuklar tarafından tanınması sağlanır.

  Günün bitiminde çocukların yakalarına “Seni çok sevdik!” kartları asılır.

  “Yarın okul pastası keseceğiz. Sen de okula gelirken pastamız için bir mum getirebilirsin.” denilerek çocuklarla vedalaşılır.

  İlk gün ailelerin çocukları bizzat kendilerinin almaları konusunda teşvik edilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş