1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Harezmi

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Harezmî[​IMG] IX. yüzyılda yaşayan ve cebir alanında ilk defa eser yazan Müslüman Türk bilginidir.
  Harezmî 780 yılında Harezm’de doğdu. Daha sonra ilim öğrenmek amacıyla[​IMG] kendi döneminin ilim merkezi olan Bağdat’a gitti. Abbasi Halifesi Me’mun[​IMG] Bağdat’ta kurduğu kütüphanenin (Darülhikme) idaresini kendisine verince[​IMG] matematik ve astronomi kaynaklarını uzun süre inceleme imkanı bulmuştur.
  Bağdat’taki bilimler akademisi Darülhikme’de görev alan Harezmî[​IMG] matematik[​IMG] astronomi ve coğrafya alanında değerli çalışmalar yaptı.
  Harezmî[​IMG] ilk defa[​IMG] birinci ve ikinci dereceden denklemleri analitik metotla; bir bilinmeyenli denklemleri de cebirsel ve geometrik metotlarla çözmenin kural ve yöntemlerini tespit etti. Matematikte ilk kez sıfır rakamını kullanan Harezmî[​IMG] cebir bilimini metodik ve sistematik olarak ortaya koydu. Kendisinden önceki cebire ait konuları[​IMG] yine ilk kez ‘cebir’ adı altında sistemleştirdi.
  Harezmî[​IMG] matematik[​IMG] astronomi ve coğrafya alanında çok sayıda eser yazdı.
  Yeryüzünün çapına ait hesaplarını Kitâbu Sûreti’l-Arz adlı kitabında topladı. Bu eserde[​IMG] Nil Nehri’nin kaynağını açıklayan Harezmî[​IMG] Batlamyus’un astronomik cetvellerini de düzeltti.
  Güneş ve ay tutulmasına dair incelemelerini topladığı Zîcü’l-Harezmî adlı eserinde ise[​IMG] astronomi için gerekli trigonometri bilgi ve cetvellerini de verdi.
  Harezmî[​IMG] 850 yılında Bağdat’ta vefat etti.
   
 2. Yasenya

  Yasenya Yeni Üye

  Paylaşım için teşekkürler.
   
 3. C

  Compagno Yeni Üye

  Türk-İslam bilginleri çağlarına gerçekten ışık tutmuştur...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş