1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hangi Yiyecekler Kabız Yapar ?

Konu, 'Diğer Sağlık Alanları' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Kabızlık sindirim sizteminizde bişeylerin doğru gitmediğinin göstergesidir. Peki Hangi yiyecekleri yersek kabızlık sorunundan kurtulabiliriz ? , Hangi yiyecekler kabızlık sorununa iyi gelir ?

  Kabızlık herkesin başına devalarca gelebilecek bir sorundur. Bu sorun sindirim sistemimizdeki sorunlardan en önemliside düzensiz beslenmeden kaynaklanır. Bir hafta içerisinde 3 kereden az tuvalete çıkıyorsanız kabızlık sorunu yaşıyorsunuz demektir.

  Kabızlık sorununu meydana getiren yiyeceklerin en başında çikolata gelmektedir. İçerisinde çok düşük lif ve bununla birlikte yüksek şeker bulunduran çikolata kabız yapan yiyeceklerin en başında gelir. İkinci sırayada beyaz ekmeği koyabiliriz. Bununla birlikte yağlı beyaz peynir ve şekeri yüksek tüm tatlıların azaltılması gerekir.

  İçerisinde yüksek dozda kafein bulunduran içecekler ( kahve, kola, çay ) kabızlığı hızlandırmaktadır. kafein in etkilerinin başında gelen vücudu susuz bırakması sindirim için gerekli olan su miktarının azaltmasının sebeplerinden birisidir.

  Düzensiz beslenmede kabızlık sorununun başında gelir. Fast food adı ile aldığımız yada kolay hızlı besinlerle beslenmek lifleri az olan besinlerin tüketilmesi kabızlık sorununu arttırır. Pizza hamburger ve patates bunların başında gelir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kişinin sindirim sistemine göre değişebilir diye düşünüyorum.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş