1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hangi vitamin hangi besinde bulunur? Hangi Vitamin Eksikliğinde Hangi Hastalık Görülür?

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Vitaminler hücre yenilenmesi ve enerji üretimi esnasında vücudunuza mutlaka almanız gereken maddeler olarak bilinmektedir. İnsan vücudunda sentezlenemedikleri için dışarıdan almanız gereken bu organik maddelere ihtiyacınız vardır. Bu vitaminleri almadığınız zaman birtakım hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.
  Vitaminler hangi besinlerde bulunur ve eksikliğinde karşılaşılabilecek hastalıklar nelerdir?
  A vitamini hayvansal gıdalar, havuç, karaciğer, balıkyağı, buğday, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz, domates, böbrek, ıspanak, marul ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. A Vitamini eksikliğinde gece körlüğü denilen görme bozukluğunun yanı sıra cilt, tırnak ve saçlarda bozulma durumları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  B1 vitamini yumurta, karaciğer, yeşil sebze, yağsız et, domuz eti, sert kabuklu yemişler, baklagiller ve tahıllı gevreklerde bulunur. B1 vitamini eksikliğinde sürekli yorgunluk ve halsizlik hissedersiniz. Berberi denilen sinir ve cilt hastalığına yakalanma ihtimaliniz vardır. Ayrıca iştahsızlık, kas güçsüzlüğü de bu vitamin eksikliğinde görülmektedir. Bacaklarda kramp durumları olabildiği gibi uzun süreli eksikliklerde kalp krizi riskiniz bulunmaktadır.
  B2 vitamini karaciğer, et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, balık, süt, baklagiller, hububat, yağsız et ve tahıllarda bulunur. B2 vitamini eksikliğinde ışığa karşı duyarlılık ve saçlarda dökülmeler görülür. Burun ve ağız çevrenizdeki yaralarla vücudunuzda sersemlik hissedersiniz. Kansızlık da bu eksikliğin bir belirtisidir.
  B3 vitamini et, balık, yer fıstığı, yağsız et, tahıllı gevrek, kuruyemiş ve kümes hayvanlarında bulunmaktadır. Eksikliğinde sindirim bozuklukları ve pallegra hastalığı oluşabilmektedir.
  B5 vitamini baklagiller, karaciğer, yumurta, bazı sebzeler, mantar, tahıllı gıdalar, dana etinde bulunur. Eksikliğinde yorgunluk, el titremesi, kas ağrısı, terleme bozukluğu, kalpte çarpıntı, kusma, ishali kas erimesi, mide ağrısı ve ishal gibi belirtiler görülmektedir. Herhangi bir enfeksiyon durumu oluştuğu zaman geç iyileşme görülür. Egzama ve cilt hastalıkları daha sık görülür.
  B6 vitamini avakado, yeşil fasulye, tahıllı gıda, ıspanak, muz, kümes hayvanları, yumurta ve tahıllarda bulunur. Kol ve kaslarda ağrı ve kramplar B6 vitamini eksikliğinde görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Ciltte sorunlar, kansızlık, ağız- göz çevresi yaraları ve baş dönmesi de bu vitamin eksikliğinde görülmektedir.
  B12 vitamini yumurta, et, süt, balık ve karaciğerde bulunur. B12 vitamini eksikliğinde kansızlık, dengesizlik, yorgunluk ve sinir sisteminde bozulma görülmektedir.
  Bir B vitamini çeşidi olan folik asitte yeşil sebzelerde, karaciğerde, yumurtada ve bira mayasında bulunur. Folik asit eksikliğinde de kas ağrıları, halsizlik ve kansızlık genel görülen belirtiler çerçevesinde yer almaktadır.
  C vitamini turunçgil, maydanoz, kuşburnu, tere, roka, kırmızı lahana, çilek, karnabahar, çilek, ıspanak, ıspanak, yeşil sivri biber, greyfurt, limon ve patates de bulunur. C vitamini eksikliğinde skorbüt denilen diş eti hastalığı, yaralarda geç iyileşme, enfeksiyonlar da ağır iyileşme görülmektedir.
  D vitamini süt, süt ürünleri, balık, yumurta, mantar ve kahvaltılık gevreklerde bulunur. D vitamini eksikliğinde kaslarda güçsüzlük, solunum yolu enfeksiyonlarında artış, sedef hastalığı riskinde artış, böbrek hastalıkları riski artışı, diyabet riski artışı, astım riski artışı, kalp hastalıkları, depresyon ve kanser riskinde artış görülmektedir.
  E vitamini zeytinyağında, fındık, ceviz, ton balığı, sardalya, yumurta sarısı, domates, patates, marul, lahana, ıspanak, kabak gibi yeşil sebzelerde bulunur. E vitamini eksikliğinde kansızlık, kanser, kalp hastalıkları, cinsel isteksizlik, kısırlık, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi gibi hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.
  K vitamini ıspanak, lahana, kabak, brüksel lahanası, marul, yeşil domates, fasulye, bezelye, yoğurt, yumurta sarısı, patates, yeşil biber, yeşil çay ve karaciğerde bulunmaktadır. K vitamini eksikliğinde kanın pıhtılaşmasında bozukluklar ve kanamalarda sıklık görülmektedir.
   
 2. Allah vitaminsiz bırakmasın bizi önemlidir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Eylül 2014
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş