1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hangi Ülkelerde Türk Lirası TL Geçiyor ?

Konu, 'Her Telden' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  TLZONE Ne Demek ? ,
  Hangi Ülkelerde TL ile Ticaret Yapılabilir ? ,

  TÜRK PARASI İLE TİCARET YAPILAN ÜLKELER

  Başbakan Erdoğan'ın "TLZone" fikri uluslararası ticarette çoktan hayata geçti. 188 ülkeye TL ile mal gidiyor. 2008'de sıfır seviyesinde olan yerel parayla ticaret 10 milyar doları buldu. Haritada bile zor bulunan ülkelerle TL ile alışveriş yapıyoruz

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TLZone önerisi fiili olarak gerçekleşti. Türkiye 188 ülkeye TL üzerinden ihracat, 119 ülkeye de ithalat yapar hale geldi. 4 yılda TL ile ticaret sıfırlı rakamlardan 10 milyar dolara çıktı. Türkiye'de her 100 dolarlık işlemin neredeyse 4 doları TL ile yapılır oldu. 2008'de ihracatta yüzde sıfır, ithalatta ise yüzde 1.63 olan TL ile ticaretin payı bugün yüzde 3.42'ye çıktı. 2008'de ihracatta 18 milyon dolarlık TL kullanılıyordu. Toplam ihracat içinde TL kullanımının payı yüzde 0.01'di. 2012'nin ilk 9 ayında TL ile ihracat 3.32 milyar dolara çıktı ve payı yüzde 3'e yaklaştı. Benzer bir tablo ithalatta da yaşanıyor. 2008'de TL ile 3.3 milyar dolarlık ithalat yapılırken, toplam ithalattaki payı yüzde 1.63'di. Bu yılın 9 ayında TL ile ithalatın payı yüzde 3.72'ye, rakamı da 6.5 milyar dolara çıktı. 9 ayda TL ile ticaretin toplamı da 9.89 milyar dolara ulaştı.

  HER SEKTÖRDE TALEP VAR

  Küresel krizde birçok ülke iflasın eşiğine sürüklenirken ekonomik performansıyla göz kamaştıran Türkiye'deki istikrarlı ortam para birimini de ulusal olmaktan çıkardı. Tekstilden hazır giyime, gıdadan parfümeriye birçok sektör artık ihracatını TL ile yapıyor.

  Elvan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Kadiroğlu

  İran gıda alıyor
  Gıda sektörü de özellikle Körfez ülkelerinden TL ile ticaret konusunda yoğun talep almaya başladı. Elvan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, İran'a TL ile ihracat yaptıklarını söyledi. TL istikrarlı olduğu sürece yabancı ülkelere istikrarlı fiyat verebildiklerini anlatan Kadiroğlu, "Bulgaristan'dan da TL ile ticaret konusunda talep aldık" dedi.

  Laleli San. ve İşad. Der. Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca
  Araplar'dan TL talebi
  LaleliSanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, "Suudi Arabistan'dan mal alırken dolar veriyorduk. Artık 'TL yok mu' diye soruyorlar" dedi. TL'nin uluslararası piyasada kullanılması yabancı ülkelerdeki döviz bürolarında işlem görmesine yol açtı. Rusya, Avrupa ve Arap ülkelerindeki döviz bürolarında TL'nin işlem görmeye başladığını söyleyen Eyyüpkoca, "Eskiden Laleli'de günlük satışlarda TL üzerinden işlem yapılıyordu. Ancak ithalatta da TL tercih ediliyor. Özellikle Arap ülkelerinde alışveriş yaparken dolar verdiğimiz alıcılar, artık bizden TL istiyor. Bunu soran ülke sayısı da giderek artıyor" dedi.

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan
  Paramıza güven arttı'
  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarının sonucu olarak TL bazlı işlemler artıyor. Daha da artacak"' dedi. "Bu konuda çaba sarf ediyoruz" diyen Çağlayan, şöyle konuştu: "İhracatın büyük kısmı euro ve dolar, ithalatın büyük bir kısmı dolar üzerinden yapılıyor. Geçen yıl TL'nin ihracattaki payı yüzde 2.5, ithalattaki payı ise yüzde 3.1 oldu. İthalattaki payın yüksek olması Türkiye'ye mal satanların TL'ye güveninin göstergesi" diye konuştu.

  Erkul Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erkul
  Kozmetik de TL'ye döndü
  Kozmetiksektörü komşu ülkelere TL ile ihracat yapmaya başladı. Erkul Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erkul, "İran'dan ağırlıklı TL alıyoruz. Hatta komşu ülkelerin tamamından TL alıyoruz. Son 1.5 yıldır bu eğilim artmıştı, ancak son dönemde hızlandı. Bu ülkelerin tamamı Türkiye'ye mal da satıyor. Dolayısıyla ellerinde TL var" dedi.

  Osmanbey Tekstilci İşadamları Der. Başkanı A. Ulvi Orhan
  Tekstilde oran yüzde 3
  OsmanbeyTekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı Ali Ulvi Orhan, Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Arap ülkelerinden perakende alım için gelen müşterilerin zaten TL kullandığını, ancak son dönemde toptan alımlarda da TL'nin payının giderek attığını söyledi. Orhan, "Satışlarımızın yüzde 3'ünden fazlası TL ile olmaya başladı" dedi.

  EKVADOR'A BİLE TL İLE SATIYORUZ
  TLile ticaret Afrika ülkelerinde de yaygınlaştı. Burma, Ekvador, Eritre, Maldivler, Nikaragua, San Marino, Seyşeller'e TL ile ihracat yapılıyor. Katar, Bahreyn, Sudan, Libya, Etiyopya, Senegal, Umman, Lübnan, Sierra Leone gibi ülkelerden de TL ile ithalat yapılıyor. İhracatta TL kullanımı en yüksek ülkeler, 623 milyon dolar ile Irak, 598 milyon dolar ile KKTC, 565 milyon dolar ile İran oldu. İthalatta TL kullanımı en yüksek ülke ise 1.1 milyar dolarla Almanya oldu.

  alıntı
   
 2. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  vay be oralarda türk lirasının kullanıldığını bilmiyordum
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş