1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hangi Oyuncaklar Bebeğinizin Zeka Gelişimini Arttırır?

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında elnur tarafından paylaşıldı.

 1. elnur

  elnur Yeni Üye

  bebek-oyun-012-mkle.gif

  Bebeklerin zeka gelişimi üzerinde etkili olduğu söylenilen en önemli unsurlar arasında oyuncaklar yer almaktadır. Anne baba olarak öncelikle 0- 2 yaş döneminde bebeğinizi televizyon uzak tutmalı; bebeğinizin negatif etkilenme düzeyini en aza indirgemelisiniz.

  Bebeğiniz ile ilk yıl içerisinde günde en az 2 saat vakit geçirmelisiniz. Oyuncaklarla birlikte bire bir kontakt kurarak ve çocuğunuzla ilgilenerek zaman geçirmeniz durumunda zeka gelişimi son derece pozitif etkilenecektir.

  Eğitsel oyuncak tercihinde bulunmalı; bunun için bir uzaman desteğinden faydalanmalısınız.

  Dokunsal aktiviteler; anne baba ile tensel kontakt bebek açısından son derece önem arz eden durumlar arasında yer almaktadır.

  Bebeğiniz ikinci üçüncü ayda iken oyuncak kullanımına başlayabilirsiniz. İlk başlarda takip önem arz ederken daha sonraları el kullanımı ve el- göz koordinasyonunun bulunduğu oyuncak tercihlerinde bulunmalısınız. Sonraki dönemlerde motor gelişimini destekleyen oyuncak seçimlerinde bulunabilirsiniz. En son safhada hem motor gelişimi hem de el- göz koordinasyonunu geliştirecek oyuncak seçimlerinde bulunmalısınız.

  Dördüncü ve beşinci aylardan itibaren evdeki küçük mutfak gereçleri tencereler, kepçeler, kırılmaz tabaklar oyuncak olarak verilebilir. Dördüncü aydan itibaren kitap okuyabilirsiniz.

  Beşinci ve altıncı ay itibari ile üst üste dizilen oyuncaklar, puzzle'lar, resim tamamlama ya da sınıflandırma yapabileceği oyuncak tercihlerinde bulunabilirsiniz.

  Altı ay itibari ile akraba çevresini tanıtan bir albüm yaparak çocuğa çevresini tanıtmaya başlayabilirsiniz. Albümdeki resimleri tekrarlar yapmak çocuğunuzun beyin gelişimini olumlu etkileyecektir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Biz toprakta oynardık kendimize araba yapardık, sonra çelik çomak oynardık küçük küçük ellerimizle çamurdan bir şeyler yapardık.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş