1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hamilelikte Diyabet Hastalığı Ve Tedavisi Nasıl Olmalı?

Konu, 'Gebelik' kısmında güvercin tarafından paylaşıldı.

 1. g

  güvercin Yeni Üye

  Gebelikte (hamilelikte) diabet (diyabet), şeker hastalığı ,Hamilelikte Diyabet Hastalığı Ve Tedavisi Nasıl Olmalı?

  Diyabet Ve Gebelik Şeker Hastalığı

  Gebelik, geçici olarak insülin direncine yol açabilen bir süreçtir. Bu direnç çoğunlukla gebeliğin ortasında belirginleşmeye başlayıp, doğuma kadar devam eder diyen Diyetisyen Canan Aksoy, beslenme şekline dikkat edilmediği takdirde oluşabilecek problemleri belirtti.

  Gebelik geçici olarak insulin direncine sebep olabilecek bir süreç olsa da gestasyonel diyabetin (hamilelikte diyabet) gelişmesinde ailede diyabet hastalığın bulunması, yüksek kiloda gebe kalmak, gebelikte çok kilo almak ve anne yaşının büyük olması da rol oynar.

  Oluşabilecek Problemler

  Gestasyonel diyabet tedavi edilmezse bebekte omuz çıkıkları gibi doğum yaralanmaları, yüksek doğum ağırlığı, düşük tehlikesi ve özellikle kalp hastalıkları ve merkezi sinir sistemi hastalıkları gibi doğumsal anomalilerin görülme ihtimali artar.

  Tedavi edilmeyen gestasyonel diyabetin yeni doğanda solunum sistemi sorunları, düşük kalsiyum düzeyi, yüksek miktarda kan demiri, hipoglisemi şeklinde görülebildiğini söyleyen Diyetisyen Canan Aksoy, annedeyse bir çeşit tansiyon yüksekliği ve idrarda protein atılması sendromu olan preeklemsi, amnion sıvısında anormal artış ve üriner sistem enfeksiyonları şeklinde kendini gösterebildiğini belirtti.

  Gestasyonel diyabetin ilk kez gebelikte tanısı konulan veya gebelik sırasında ortaya çıkan herhangi bir seviyedeki insülin direnci olduğunu kaydeden Canan Aksoy, beslenme şekline çok dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Diyabet Hastalığının tek tedavisi diyet olayına dikkat etmek hamilelik sürecindede sürekli doktor kontrolü şart
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Diyabet önemli bir hastalık hamilelikte bir kat daha önem kazanıyor
   
 4. A

  Abdullah Yeni Üye

  Diyabet çok önemli bir hastalık hamilelikte çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş