1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hamilelik süresince bayanların emniyet kemeri takması doğrumu

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Ebrar tarafından paylaşıldı.

 1. E

  Ebrar Bölüm Yöneticisi

  Kimi hamile bayanlar, bebeğe zarar vereceği düşüncesi ile emniyet kemeri takmayı istemiyor. Peki bu düşünce doğrumu?


  Kaza anında, emniyet kemerinin rahimdeki bebeğe zarar vereceği düşüncesinin tersine, yapılan çalışmalar, bir kaza sırasında hamile bayanların bebeklerini kaybetme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Emniyet kemeri takıldığında hem annenin hem de bebeğin hayatta kalma şansı çok daha yüksektir.
  [​IMG]
  Olası bir kazada annenin zarar görmesi yaşanabilecek en kötü durumdur ve bebeği korumanın en iyi yolu da anneyi korumaktır. Genellikle emniyet kemeri takmayan kadınlar, ilk defa hamile kalan kadınlardır. Arabada çocuğunu koltuğa oturtup kemerle bağlamayı alışkanlık haline getirmiş kadınlar, ikinci hamileliklerinde de emniyet kemeri takmayı alışkanlık haline getirir.

  1994 ve 2010 yılı arasında Amerika’da hamileliğinin altıncı ayından sonra trafik kazası geçirmiş 126 kadın incelendiğinde ulaşılan sonuç şu: Kaza sırasında emniyet kemeri takan kadınların sadece yüzde 3,5’i bebeğini kaybetmiş.

  Bu kazaların sadece 17’sinde hava yastığı açılmıştır ancak hava yastığı tek başına ölümcül sonuçlar doğuran bir neden değildir. Hava yastığı, kazanın şiddetinin yarattığı bir sonuçtur bu sebeple fetüs ölümüyle doğrudan ilişkilendirilmesi pek doğru değildir. Kaza anında bebeğin zarar görme riskine karşın hava yastığının devre dışı bırakılması, daha kötü sonuçlara sebep olur, çünkü esas olan sizin sağlığınızdır.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş