1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hamilelik İzni Kaç Ay 2013

Konu, 'Her Telden' kısmında dr.zekiye tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dr.zekiye Yeni Üye

  Hamilelik İzni Kaç Gün 2013
  Hamilelik İzni Ne Kadar Oldu


  Kadın çalışanların hamilelik dönemi ve doğum sonrası 4857 s. İş Kanunu ile tanınan pek çok yasal hakkı bulunmaktadır. Ancak bu hakların neler olduğu çoğu zaman tam bilinmemekte veya yanlış bilinmektedir. Kadını çalışanın gebeliğinin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık (çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık) süreye kadar olan gebelik ve analık haliyle ilgili rahatsızlık ve özürlülük halleri analık hali olarak kabul edilir.

  Kadın çalışanların doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre içerisinde çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre daha eklenir.

  Çoğu zaman kadın çalışanlar bu belirttiğim sürelerden sonra yeni doğmuş bebeklerine daha iyi bakabilmek için ayrıca izin kullanmak istemektedirler. Bu durumda isteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından (veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden) sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Ayrıca bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında da dikkate alınmaz. Doğum izninin bittiği tarihte işverene verilecek bir dilekçe ile kadın 6 aylık ücretsiz izin hakkını kullandığını bildirdikten sonra işverenin onayına tabi olmadan bu iznini kullanacaktır.

  Yine doğumdan önce ve sonraki sekiz haftalık sürede çalışmasına devam etmek isteyen kadınlar da olmaktadır. İş Kanunu’nda Şubat/2011’de yapılan değişiklikle bu durum için de bir çözüm getirilmiştir. Kadının sağlık durumu uygun olması halinde, doktorun onayı ile kadın çalışan isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın çalışanın çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Anneler için sevindirici haber diyebilirdim, ancak bu bebekler için sevindirici. Bebekler Anne şefkatine en çok muhtaç oldukları vakit annelerinden ayrılmakta, ve bu nedenle bir süre sonra bebeklerine süt vermeyi bile kesiyorlar. 6 ay ücretli 12 ayda ücretsiz verilmeli. hatta mümkünse 24 ayı tamamlasınlar tosun gibi olsunlar yavrucaklar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş