1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hamileliğin Son Dönemleri ve Sizi Bekleyenler

Konu, 'Gebelik' kısmında Minik Peri tarafından paylaşıldı.

 1. Minik Peri

  Minik Peri Bölüm Yöneticisi

  Gebelik anne adayı için oldukça keyif verici bir durum olmakla beraber hamileliğin son dönemlerinde birtakım can sıkıcı belirtilerle karşılaşmanız olasıdır.

  *Uykusuzluk: Uyuyamama oldukça rahatsızlık verici bir durum olarak bilinmektedir. Gebeliğin son dönemlerine uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Bu durum günlük yaşamınızı da olumsuz etkileyebilmektedir. Bir bardak ılık süt içip yatmak kimi zaman uykuya dalmayı kolaylaştırabilir.

  *Kramplar: Gece yatmadan önce yapacağınız egzersizler yapmak; kalsiyum- potasyum bakımından zengin besinler tüketmek krampların bir nebze önüne geçebilir.

  *Denge Problemleri: Bebek büyüdükçe denge merkezi değişeceği için dengenizi sağlayamayabilirsiniz. Düşme tehlikeniz sık sık artış gösterebilmektedir. Bu nedenle evde, sokakta yürüken; merdiven inip çıkarken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

  *Nefes almada güçlük: Bebekle birlikte büyüyen rahim soluk alıp vermede görevli diyaframı sıkıştırmakta ve nefes alıp vermede güçlük ile karşılaşmanıza sebep olabilmektedir.

  *Tekmeler: Anne adayının son dönemlerde heyecan duymasına sebep olacak tekmeler son zamanlarda acı verici olabilir. Bebeğe boş kalan alan azaldığı için hareketleri daha net hissedebilirsiniz.

  *Mide yanması: Hamilelik ile birlikte midenin geç boşalması, bağırsak hareketlerinin yavaşlaması, mide içeriğinin yemek borusuna kaçması mide yanması sorunu yaşamanıza sebep olur. Az ve sık yemek fayda sağlayacağı gibi yemekten hemen sonra uzanmak yerine yürüyüşe çıkarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

  *Baskı hissi: Sürekli basınç hissi bebeğin pelvis kanalına girdiğinin işaretidir. Yatağa uzanmak bu rahatsızlığınızı giderebileceği gibi yüzmek de çok fayda sağlayacaktır.

  *Sık idrara çıkma: Büyüyen rahim baskısı ile mesane kapasitesi küçülür ve sık idrara sıkma durumu hamileliğin son dönemlerinde sıklıkla görülür. Bu durum aynı zamanda doğumunu yaklaştığının bir işaretidir.

  *Kasılmalar: Gebeliğin son dönemlerinde sık ama kısa süreli kasılma durumları ile karşılaşmanız olasıdır.

  *Sırt ağrısı: Gebelikte bel kavisinin iç kısma doğru dönmesi ve ağırlık merkezinin değişmesi ile sırt ağrısı gebeliğin son dönemlerinde dayanılmaz olabiliyor. Ilık kompresler ya da ılık duş bu ağrıları bir nebze olsun engelleyebilir.
   
 2. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Asıl uykusuzluk bebek dünyaya geldikten sonra olacak o zaman gör kasılmayı kramp görmeyi :)))
   
 3. Minik Peri

  Minik Peri Bölüm Yöneticisi

  İlk bebeğim olacak korkutmayın:)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş