1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hamileliğe Karar Verince Ne Yapılmalı?

Konu, 'Gebelik' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Hamile kalmaya karar verdiğiniz zaman bazı alışkanlıklarınızı, yaşam tarzınızı ve sağlık durumunuzu gözden geçirmelisiniz. Bir bayan olarak farkına varmadığımız birtakım sağlık sorunlarımız olabilir. Bu durumu öğrenmek amacı ile genel kontrol ve jinekolojik muayeneden geçmelisiniz. Jinekoloğa muayene olarak rahim ve yumurtalık durumunuzun genel değerlendirmesinin yapılması talebinde bulunabilirsiniz. Enfeksiyon durumu olup olmadığı konusundan emin olmalısınız. Smear testi yapılarak temiz sonuç aldıktan sonra gebe kalınmalıdır.

  Tiroid bezi kan testi ile kontrol edilmelidir. Kalp, akciğer, karaciğer, böbrek durumları kan ve ultrasonografi ve röntgen testleri ile birlikte değerlendirmeye alınmalıdır. Kansızlık varsa kansızlık sorunu için tedavi sürecinizi tamamladığınız zaman gebe kalmalısınız. Bebekte oluşabilecek omurilik defektlerine karşı koruyucu folik asit kullanımını 3- 6 ay öncesinde gerçekleştirmeye başlamalısınız.

  Hamile kaldığınız konusunda şüpheniz varsa 10 günlük bir gecikme yaşadıysanız röntgen çektirmemelisiniz. Röntgeni mutlaka çektirmeniz gerekiyorsa karın bölgesini kurşun önlük ile korumanız gerekmektedir.

  Hamilelik öncesi dönemde fiziksel ve psikolojik olarak kendinizi hazırlamalısınız. Anne adayı hamile kaldıktan sonraki 9 aylık dönemi son derece titiz davranarak geçirmelidirler.

  Hamilelik öncesi yapmanız gerekenler arasında olmazsa olmaz olarak bilinenlerden bir tanesi de sigarayı bırakmanız gerektiğidir. Gebe kalmadan önce bu alışkanlığınızı sonlandırmalısınız.

  Alkol alımının bebekte zeka geriliği, iskelet sistemi bozuklukları, kalp ve akciğer anomalileri gibi durumlara sebep olacağını bilerek alkol alımınıza son vermelisiniz. Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmeli; günde 3 öğün yemek yemelisiniz. Vitamin ve mineral bakımından zengin sebze- meyve tüketimlerinde bulunmalısınız. Hamilelik öncesi protein alımınıza dikkat etmelisiniz. Hamilelik süreciniz boyunca doktor kontrolü dışında ilaç kullanmamalısınız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş