1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Halit Ziya Uşaklıgil Biyografi-Halit Ziya Uşaklıgil Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  ) Türk roman ve öykü yazarı. Türk edebiyatında Batı anlamındaki romanın ilk yetkin örneklerini vermiştir.

  [​IMG]

  İstanbul'da doğdu dört yıl bu görevde kaldı. Daha sonra Reji İdaresi'nde yönetim kurulu başkanı oldu. Son yıllarını Yeşilköy'deki evinde anılarını yazarak geçirdi.

  Uşaklıgil'in İzmir'deyken yazdığı Nemide gerçekçi bir biçimde anlatılmıştır.

  Uşaklıgil Edebiyat-ı Cedide'nin sanat anlayışı doğrultusunda yeni bir dil yaratmaya çaba göstermiştir. Osmanlıca'da bile kullanılmayan Farsça ve Arapça sözcükler bularak tam tersine yalnızca yaşamı ve gerçekleri yansıttığını belirtmiştir.

  Uşaklıgil pek çok öykü de yazmış ve Batı türü öykü anlayışının Türkiye'de yayılmasında rol oynamıştır. Öykülerinin konusunu ve kişilerini daha çok halkın fakir kesiminden almış bu insanların acılarını dile getirmeye çalışmıştır.

  Romanlarında Uşaklıgil'in ilgi alanı dardır. Kişilerini ve onların sorunlarını işlerken sınırlı bir yaşantı çerçevesinin dışına çıkmaz. Duyarlı genç kadın ve erkeklerin aşkta uğradıkları hayal kırıklığı başlıca teması olmuştur. Ancak aşk konusunda görüşünün romantiklikten gerçekliğe doğru bir değişim geçirdiği gözlemlenir. İlk romanlarında daha platonik ve romantik olan aşk ilişkileri son iki romanında yasak aşkla noktalanan cinsel bir tutkuya dönüşür.

  Yaşantı alanının darlığına karşın bir sanatçı titizliğiyle romanın yapısına ve tekniğine gereken önemi veren başka bir Türk yazarı olmamıştır.

  YAPITLAR (başlıca):Roman: Nemide 1923.
  Öykü: Bir Muhtıranın Son Yaprakları 1918.
  Anı: Kırk Yıl 1942.
  Şiir: Mensur Şiirler 1889.
  Deneme: Sanata Dair 1938-1955.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  ilk realist türk romanını izmir'de yazan ve bunu hizmet gazetesinde tefrika eden yazar.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  ataturk'un esi latife uşşaki'in amcasidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş