1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hakkari Yüksekova

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında bedirhan52420 tarafından paylaşıldı.

 1. b

  bedirhan52420 Yeni Üye

  Yüksekova Hakkari Hakkında Bilgiler, Yüksekova Nasıl Bir Yerdir ? , Hakkari Yüksekova Hakkında Detaylı Bilgiler , Hakkari Yüksekova

  [​IMG]

  Hakkari Yüksekova

  Yüksek dağlar arsında bir çöküntü olan Yüksekova ilçenin üzerine kurulu gever ovasıdır. Ovada rakım 2000 metredir. Genişlik 15km ve Uzunluk 40 km dir. Kapalı Bir Havza konumunda olan ovanın Kış aylarında soğuk hava kütlesinin ova üzerine çökmesi ile uzun ve soğuk kışlar geçirir.

  Alüvyon Topraklara sahip olmasına rağmen ağaç ve meyve yetiştiriciliği yok denecek kadar azdır. Aylık ve günlük sıcaklık farkları tarımdan çok gür Çayır ve Meralarla hayvancılığa zemin hazırlamıştır.  Tarihi bir kent olan Yüksekova'da yerleşimin M.Ö. 7000'lere değin uzandığı kesin olarak bilinmektedir.

  Eski adı Gevar olan Yüksekova, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı topraklarına girmiştir.

  Yüksekova 1.Dünya Savaşı sonunda Rusların İşgaline uğramış, İlçenin Milis kuvvetleri ve Ordunun başarısı sonucu 5 Mayıs 1918 'de düşman işgalinden kurtulmuştur.

  19.yy'da Van Vilayetine bağlı Hakkari'nİn kazası olan Yüksekova, 1936'da ilçe durumuna getirilmiştir. İlçe merkezinin eski adı Dize'dir.

  Yüksekova'nın toplam nüfusu 1997 sayımına göre 91.000 kişidir. Bu nüfusun 55.591'i ilçe merkezinde 3769'u büyük çiftlik'te 3114 'ü Esendere 'de 28.950 'si köylerde yaşamaktadır. Nüfus artışı diğer yerleşim yerlerine göre yüksektir.

  Yüksekova'nın yüzölçümü 2291 Km2'dir. Yüksekova'nın rakımı 1950 m' dir. İklimi karasal iklim özelliğe sahiptir. Kışları çok sert geçer . Ekim ayı sonunda yağan kar Nisan ayı sonunda kalkar.

  Yüksekova 'ya bağlı 49 köy köylere bağlı 106 mezra bulunmaktadır.

  İlçede göç nedeniyle işsizlik sorunu hat safadadır. Geçim kaynağı hayvancılığa özelliklede küçük baş hayvancılığa dayanır. Tarımsal üretim çok azdır.
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Hakkari Yüksekovada çok sayıda şehit verdik :(
   
 3. N

  Nida Yeni Üye

  Yüksekovada sınır karakollarına yapılıyor sanırım saldırıların çoğu
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş