1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hafsa Sultan Valide Sultan

Konu, 'Televizyon' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  Valide Sultan Nebahat Çehre Muhteşem Yüzyıl'dan Ayrılıyormu
  Muhteşem Yüzyıl'ın Valide Sultan’ı Nebahat Çehre Ölüyor

  Kanuni Sultan Süleymanın Annesi Hafsa Sultanın Ölümü nasıl olmuştur, Hafsa sultan ne zaman nerede vefat etti, Hafsa Sultanın kabri nerededir.


  [​IMG]
  Muhteşem Yüzyıl'ın Valide Sultan’ı Nebahat Çehre, sezon finalinde diziden ayrılacağını açıkladı.

  Valide Sulta,Nebahat Çehre sezon sonunda ölüyor.

  Yedi senedir durmaksızın çalışıyorum. O nedenle yeni proje tekliflerini geri çevirmeye başladım. Üç dört ay tatil yapacağım.

  Bu arada Çehre ile birlikte Malkoçoğlu karakterini canlandıran Burak Özçivit de diziye veda etmeye hazırlanıyor. Malkoçoğlu için bu akşam ekrana gelecek bölümde idam kararı çıkacak. Ancak kararın uygulanıp uygulanmayacağı bir sonraki bölümde kesinlik kazanacak.  Kaynak Hürriyet
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Ayşe Hafsa Valide Sultan (1479-19 Mart 1534)[1]), Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in hasekilerinden biri, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi ve Valide Sultan. ( Osmanlıca: عایشه حفصه سلطان ) Ayşe Hafsa Sultan ve Ayşe Hatun karıştırılmamalıdır.
  [​IMG]
  Ayşe Hafsa Sultan Kanuni Sultan Süleyman 1520 yılında tahta çıkınca Valide Sultan oldu. Bu sıfat ile anılmış ilk padişah annesidir. 14 yıl Valide Sultan kaldı. Her ne kadar Valide Sultanlık döneminin sonları Kanuni'nin çok etki sahibi eşi Hürrem Sultan'ın zamanına denk gelmişse de Kanuni'nin annesine sık sık danıştığı ve fikirlerine büyük önem verdiği bilinmektedir. Kanuni Sultan Süleyman'ın saltanatının ilk yıllarında Venedik Cumhuriyeti'nin İstanbul'daki elçisi olan Pietro Bragadin, mektuplarında Hafsa Sultan'ın "48 yaşında çok güzel bir kadın olduğunu ve oğlu hükümdarın kendisine karşı büyük hürmet ve sevgi beslediğini..." belirtmektedir. . Yavuz Sultan Selim, ünlü, Şirler pençe-i kahrımda olurken lerzan,
  Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek,mısralarını Hafsa Sultan için yazmıştır.

  Manisa'da 1522 yılında tamamlanan bimaristanı ile ünlü külliyesinin yanı sıra, gelirlerini bu külliyeye vakfettiği Urla'da bir mescid yaptırdı. Marmaris'teki Osmanlı kervansarayı da, kitabesi 1545 tarihini taşımakla birlikte, Hafsa Sultan'ın ismi ile anılmaktadır.
  19 Mart 1534 tarihinde oğlunun saltanatı sırasında öldü. İstanbul'daki Yavuz Sultan Selim Camii'ndeki türbeye gömüldü.

  Ayşe Hafsa Sultan'ın kökeni hakkında çeşitli kaynaklarda iki değişik görüş yer almaktadır. Bunlardan birincisine göre Ayşe Hafsa Sultan'ın Kırım hanı Mengli Giray'ın kızı olduğu öne sürülmüştür[4]. Gerçekten de Yavuz Sultan Selim'in eşlerinden birisinin Mengli Giray'ın kızı, Beyhan ve Şah Sultan'ların annesi olan Ayşe Hatun olduğu kesin olarak bilinmektedir. Ancak ikinci bir görüşe göre Kanuni Sultan Süleyman, Mengli Giray'ın kızı olan Ayşe Hatun'dan değil de, Yavuz Sultan Selim'in Avrupa kökenli başka bir eşinden dünyaya gelmiştir[5][6].
  Ayşe Hafsa Sultan, kendisinden yüz yıl kadar önce yaşamış, Aydınoğlu Beyliği'nin son beyi Aydınoğlu İsa Bey'in kızı ve Yıldırım Beyazıd'ın eşi olan Hafsa Hatun ile karıştırılmamalıdır. Edirne'nin Havsa kasabasının ismini Hafsa Hatun'un orada yaşamış olmasından dolayı aldığı söylenir ama aslında adını yakınlardaki Has Köyünde büyük bir külliye yaptıran Fatih Sultan Mehmet'in sadrazamlarından Mahmud Paşa'ya izâfeten "Havass’ı Mahmud Paşa"dan (i.e. Mahmud Paşa Has'ları) almıştır.
   
 3. E

  Elma Yeni Üye

  Hafsa Sultan'ın hayatını yıllar önce okumuştum
   
 4. H

  Hoca Yeni Üye

  muhteşem bir imzası ve mührü vardır. süleyman han'ın padişahlığından sonraki tüm belgelerini şu şekilde imzalar: "el-mütevekkil alel-allah, valide-i sultan süleymanşah"
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş