1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hacı Bektaşi Veli Kimdir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Desen tarafından paylaşıldı.

 1. D

  Desen Yeni Üye

  Hacı Bektaşi Veli Hayatı
  Hacı Bektaşi Veli Biyografisi;
  Hacı Bektaşi Veli Kimdir?


  Hacı Bektâş-ı Velî : D 1209 - Ö 1271 Horasan Nişabur doğumlu olup asıl adı Seyid Muhammed bin Seyyid İbrahim Ata'dır. Horasan Melametîliğinin önde gelen temsilcilerinden Yusuf Hemedani'nin öğrencisi Hoca Ahmed Yesevi tarafından kurulmuş olan Yesevîlik tarikâtının Anadolu'daki en fa'al uygulayıcısı konumunda 13. yüzyıl Anadolu'sunun İslâmlaşma sürecine önemli katkılarda bulunarak adını “Horasan Erenleri” olarak anılan şahsiyetler arasına yazdıran, 16. yüzyılda ise Balım Sultan önderliğinde 14. ile 15. yüzyıl Azerbaycan ve Anadolu'sunda yaygınlaşmış olan Hurûfîlik akımının etkisi altında kalınmak suretiyle ibahilik, teslis (üçleme), tenasüh, ve hülul anlayışlarını da bünyesine alarak kurumsallaşan Bektaşîlik tarikâtının isim babası, Kalenderî / Haydarî şeyhi, büyük Türk mutasavvıfı.

  [​IMG]

  Lokman Parende'den ilk eğitimi almış ve Hoca Ahmed Yesevi (1103-1165)'nin öğretlerini takip etmişti. Ondan dolayı Yesevi'nin halifesi olarak kabul edilmektedir. Anadolu'ya geldikten sonra kısa zamanda tanınarak kıymetli talebeler yetiştirdi. Hacı Bektâş-ı Velî kendisinin de bağlı olduğu "Ahilik Teşkilâtı" ile, Osmanlı Devleti'nin kuruluş devrinde Anadolu'da sosyal yapının gelişmesinde önemli katkılarda bulunmuştur.

  Osmanlı Sultanları ile halk tarafından da sevildi ve hürmet gördü. Osmanlı Ordusunda yeniçeriler Bektaşîlik kurallarına göre yetiştirilirdi. Bu nedenle Yeniçerilere tarihte Hacı Bektâş-ı Velî çocukları da denirdi. Ocağın banisi Hacı Bektâş-ı Velî olarak kabul edilirdi. Seferlere giderken yanlarında daimâ Bektaşî dede ve babaları eşlik ederlerdi. Bugün Balkanların her köşesine Bektaşîliği yeniçeriler taşımıştır. Hacı Bektâş-ı Velî'nin sohbetlerini takip ederek onun tarikâtına bağlananlara ise "Bektaşî" adı verildi.

  Hayatının büyük bir kısmını Sulucakarahöyük’te (Hacıbektaş) geçiren Hacı Bektâş-ı Velî, ömrünü de burada tamamlamıştır. Mezarı, Nevşehir iline bağlı Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır.

  Eserleri

  Velâyet-nâme-i Hacı Bektâş-ı Velî
  Makalat - (Farsça)
  Kitâbu'l-Fevâid
  Şerh-iBesmele
  Şathiyye
  Makâlât-ı Gaybiyye ve Kelimât-ı Ayniyye

  [​IMG]
   
 2. z

  zaza Yeni Üye

  Nevşehir'de Hacı Bektaş diye bir yer var ama o yere hiç layikı ile yaşamıyorlar
   
 3. E

  Elma Yeni Üye

  Hacı Bektaşa bende gitmiştim
   
 4. M

  Misafir Misafir

  süper site yardımcı oldu saol:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
   
 5. M

  Misafir Misafir

  solun bu kısaymış ödevimde yardımcı oldunuz?
   
 6. M

  Muhibbi Yeni Üye

  erenlerin herkese haddini gereğince bildiren hünkarı.
   
 7. K

  Kalecik Yeni Üye

  Hacı Bektaş'ı Velinin hayatını mutlaka okuyun derim
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş