1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hacı Bayram Veli Biyografi-Hacı Bayram Veli Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Gerçek adı Numan olan Hacı Bayram Veli çevresinde toplananları yetirtirmekle geçirdi. Düşüncelerini içeren Öztürkçe şiirler yazdı.  Hacı Bayram Veli'nin tasavvufla ilgili görüşleri bir daire oluşturacak biçimde diz çökerek otururlar. Sonra şeyhin yönetimi altında Tanrı adları yüksek sesle anılır. Hangi adların anılacağını şeyh saptar. Bu törende dervişler gözlerini yumarlar. Bu da Tanrı'dan başka bir varlık görmemek kendini tanrıya vermek anlamına gelir.  Hacı Bayram Veli'nin geliştirdiği inanca göre temel varlık Tanrı'dır. Tanrı bütün evreni kaplamıştır öz birliği kavramlarıyla açıklar. Tasavvufta varlık birliği olarak nitelenen bu inanca göre düşünen Tanrı'dır; yaratan ve eylemde bulunan Tanrı'dır.  Hacı Bayram Veli Tanrı'nın ancak sevgiyle bilinebileceğine inanmaktır. Üçüncüsü de tanrısal gizeme varmadır. Bu ilkeleri uyguladıktan sonra son aşama Tanrı'ya varma gelir. Bunun da üç kuralı vardır.  a) Bütün eylemleri yok sayarak yalnız tanrıyı düşünmek bütün eylemlerde tanrıdan başka bir varlık olmadığına inanmak.

  b) Bütün niteliklerin Tanrıdan geldiğini kavramak Tanrı dışında bir niteliğin bulunamayacağı kanısına ulaşmak.

  c) Tanrı özünden başka bir öz bulunmadığı sonucuna vararak kendi varlığının yokluk olduğunu bilmek.  Hacı Bayram Veliye göre tek gerçek olan Tanrı'ya ulaşmak onu gönülde bir ışık olarak görmekle sağlanabilir. Bu da olgunluğun en üst aşamasına çıkmış kişi için söz konusudur. Bunlar bilginin öğeleri durumundadır. Varlık birliği denen bütünü oluşturur.  Bayramilik'teki bütün düşünce ve inanç öğeleri yeni değildir. Tanrı'nın bir ışık olarak görünüş alanına çıkışı düşüncelerinin etkisi Anadolu'da büyük olmuştur.
   
 2. Nursena

  Nursena Admin

  Hacı Bayram veli mükemmel bir insandır, O ve öğrencileri hem bu memlekete hemde İslama büyük hizmetler vermişlerdir.
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Hacı Bayram Veli muhteşem bir insanmış lisede dönem ödevi konumdu.
   
 4. H

  Hoca Yeni Üye

  gönüllere muhabbet tohumunu ekendir. ikinci murathan'ın da gönül padişahıdır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş