1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hac çeşitleri ve yapılışı

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında werty tarafından paylaşıldı.

  1. w

    werty Yeni Üye

    Hac çeşitleri nelerdir dilerseniz Hac ibadeti yapacak kişilerin daha yararlı bir Hac mevsimi geçirmesi için bilgileri sunalım.

    Yapılışı bakımından hac üç çeşittir:

    1-İfrat haccı:Umresiz yapılan hac demektir.Hacı adayı ihrama girerken sadece hacca niyet eder ve hac vazifelerini yerine getirir.İfrat haccı yapanlara kurban kesmek vacip değildir.

    2-Temettu haccı:Umre ve haccı ayrı ayrı ihrama girerek yapmaktır.Hacı adayı önce umre için ihrama girip umre vazifelerini yapar ve ihramdan çıkar.Günü gelince yeniden ihrama girerek hac vazifelerini yerine getirir. Temettu haccında kurban kesmek vaciptir.

    3-Kıran haccı:Umre ve haccı bir ihramda yapmaktır.Hacı adayı ihrama girerken hem umre hem de hacca niyet eder.Önce umreyi yapar fakat ihramdan çıkmaz sonrada haccı yapar.Kıran haccındada kurban kesmek vaciptir.

    Hacca gitmek isteyen bir kimse bu üç çeşit hacdan hangisini dilerse onu yapar usulune uygun olarak hangisini yaparsa hac görevini yerine getirmiş olur.
     
  2. Murat

    Murat Yönetici

    Kıran Haccı yapmak isterim, ancak oradaki şartların biraz daha iyi olması gerekiyor.
     
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş