1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Güzel Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Kurabiyenin ağızda dağılması, yumuşak olması, piştiğini anlamak ve dağılmamasını sağlamak için birtakım püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İşte size bu konuda verebileceğim birkaç ipucu:

  Kurabiye yaparken kimi zaman istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz. Kurabiye pişmemiş olabilir; altı yanmış olabilir; yumuşak yerine taş gibi sert olabilir; fırında pişerken dağılabilir...

  Kurabiyenin pişip pişmediğini nasıl anlarız?

  Keke yaparken ki gibi kurabiye pişirilmeden önce mutlaka fırın ısıtılmalıdır. Kurabiyenin altına bakıp kızarmış rengine bürünüp bürünmediği hakkında fikir edinebilirsiniz. Fırına koyduğunuz kurabiyeleri 15 dakika sonrasından itibaren ara ara altına bakarak pişip pişmediği hakkında fikir edinebilirsiniz. Her kurabiye tarifinin pişme sıcaklığı göz önüne alarak pişirme işlemi gerçekleştirilmelidir.

  Kurabiyenin yumuşak olup ağızda dağılması için;

  Kurabiyenin yumuşak olması için yumuşak ya da eritilmiş tereyağı kullanımı gerçekleştirilmelidir. Kurabiye çok pişerse de sertleşebilir. Pişirme süresine de özen gösterilmelidir. Kurabiye de sıvı yağ kullanımı kurabiyenin daha sert olmasına neden olur; bu gerçek göz ardı edilmemelidir.

  Kurabiyenin dağılmaması için;

  Kurabiye tarifinde belirtilen malzemeden fazla malzeme kullanımında bulunulmamalıdır. Ayrıca eritilmiş tereyağı kullanımı ya da oda sıcaklığında bekletilmiş tereyağ kullanımı tercihinde bulunmalısınız. Belirtilen sürede piştikten sonra fırından çıkarılan kurabiye yeteri kadar soğuduğu zaman tam da istediğiniz kıvama gelecektir - yani ağızda istediğiniz şekilde dağılacaktır -.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Eşim harika Kurabiye yapmakta ve dışarıdan yediklerim onun yaptığına asla benzemiyor.
   
 3. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Pastane kurabiyesi gibi kurabiye yaptığımı ben de iddia ediyorum. Hazır almamıza gerek kalmıyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş