1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Gustav Klimt Kimdir?

Konu, 'Dünya'dan Biyografiler' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abrek Yeni Üye

  Gustav Klimt Kim Hayatı Hakkında Bilgiler
  Gustav Klimt Kimdir kısaca


  Gustav Klimt, 14 Temmuz 1862 yılında Viyana’da dünyaya geldi. Google bu vesile ile 14 Temmuz 2012 Logosunu Gustav Klimt'e ayırdı bu yıl Gustav Klimt'ın 150. Doğum günü kutlanıyor.

  [​IMG]

  Gustav Klimt Kısaca tanıyalım, kimdir, neler yapmıştır

  Gustav Klimt Viyana uygulamalı sanatlar okulunda eğitim gördüğü sıralarda tarihsel konular işleyen ressam Hans Makarat’tan etkilendi.

  1883’ten sonra kardeşi Ernst ve ressam Franz Matsch ile birlikte dekoratör olarak çalıştı. Burgtheater’ın ve Sanat Tarihi Müzesi’nin dekorasyonunu tamamladıktan sonra 1892 yılında kardeşinin ölümü üzerine bu işi bıraktı.
  1897’de Viyana’da bir grup sanatçı ile Viyana Sezession Grubunu oluşturdu ve bu grubun ilk başkanı seçildi. Bu görevini 1905 yılına kadar sürdürdü.

  Gustav Klimt birkaç yıl sonra Viyana Üniversitesi için felsefe, tıp ve hukuk adlı tavan resimlerini yaptı. Fakat resimler erotik simgeleri ve karamsarlık yüzünden büyük tepki aldı ve geri çevirdi.
  1902’de arkadaşı mimar Josef Hoffmann’ın baş yapıtı sayılan Brüksel’deki Stoclet Evi’nin yemek odası için duvar resimleri yaptı.

  Bugün üçü de Avusturya Galerisi’nde bulunan Öpüş, Fritza Riedler ve Adele Bloch-Baver gibi son çalışmalarında figürleri silüet biçiminde ele aldı.

  Ünlü sanatçı 6 Şubat 1918 yılında beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Klimt’in ailesi onun Onur Mezarı’na gömülmesini kabul etmedi ve sanatçı Viyana’da basit bir mezara gömüldü.
  Yağlıboyalarının dışında desenleri de ayrı bir önem taşıyan Klimt’in, özellikle Kokoschka ve Egon Schiele üstünde yoğun etkileri oldu.

  Gustav Klimt Önemli Eserleri : Aşk Müzik I, Bir Kadının Portresi, Memorial Sanat Müzesi, Tıp, Yaşayan Su, Ölüm ve Yaşam, Adem ile Havva, Kadının Üç Çağı, Salome.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Gustav Klimt hakkında kısa bilgi verecek olursak

  Gustav Babası Klimt 14 Temmuz 1862 yılında Avusturyada doğmuştur. Klimt'in 2 erkek ve 4 kız olmak üzere toplam 6 kardeşi vardır. Babası Bohemyada, bir altın oymacısıdır. Viyana Sezession grubunun üyeleri arasındadır. Tablolarının yanı sra Duvar Resimleri ve Eskizleri ile tanınır. Resimlerinde konu olarak kadın bedenini işlemektedir. Eserlerinde erotizm göze çarpar.

  1876 yılında Klimt, Viyana Sanat ve El Sanatları Okulunda burs kazanmış ve 1883 yılına kadar mimari bir ressam olarak eğitim almıştır.

  1915 yılında annesi Anna öldü. Klimt, annesinin ölümünden üç yıl sonra Viyanada yakalandığı grip salgını sonucunda 6 Şubat 1918 tarihinde hayatını kaybetmiş ve Hietzing Viyana Mezarlığında toprağa verilmiştir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş