1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Güney Kutbuna ulaşan ilk denizci kaşif

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Roald Amundsen Güney Kutbu
  14 aralık Roald Amundsen Güney Kutbu
  Güney Kutbuna ulaşan ilk denizci kaşif


  Roald Engelbregt Gravning Amundsen, Güney Kutbu'na ulaşan ve Kuzeybatı Geçidi'ni aşan ilk denizci olan Norveçli bir kaşiftir. Arkadaşları arasında 'viking'. lakabıyla tanınıyordu.

  Roald Amundsen 1893'te bir fok gemisinde denizciliğe başlayan Amundsen, dünyanın çeşitli kıyılarında dolaştı, değişik gemicilik teknikleri, buharlı gemiler ve bilimsel denizcilik yöntemleri konusunda uzmanlaştı. Kuzey Kutbu'nun kaşifi Nansen'in de yüreklendirmesiyle, Atlas Okyanusu'nu Büyük Okyanus'a bağlayan deniz yolunu bulmayı aklına koydu. İlk denemeleri başarılı sonuçlar verdi ve iki okyanusu birbirine bağlayan deniz yolunun varlığı kesinlik kazandı. Daha önce geçilememiş olan Kuzeybatı Geçidi'nin baştan sona kadar gemiyle aşılabileceğini gösteren ilk gemici oldu.

  Roald Amundsen Aslında amacı Kuzey Kutbu'nu keşfetmekti; ama Frederick Cook ve Robert Peary 1909'da Kuzey Kutbu'na gidince, o da 1910'da yolunu Güney Kutbu'na çevirdi. Bu kez de güney için yarış başladı. Amundsen, 20 Kasım 1911'de dört kişilik ekibi ve 150 köpekle yola çıktı; ancak yolda erzakları bitince köpeklerin bir kısmını yemeleri gerekti. Amundsen ve ekibi, 14 Kasım' da Robert Falcon Scott'tan 35 gün önce Güney Kutbu'na vardı.

  Roald Amundsen, 16 Haziran 1928'de, kaza geçiren arkadaşı Umberto Nobile'yi aramak amacıyla Kuzey Kutbu'na uçtu. Kendisinden bir daha haber alınamadı. Kuzey Buz Denizi'ne düştüğü sanılıyor.
   
 2. a

  açelya Yeni Üye

  Güney Kutbuna ulaşan ilk denizci kaşif Norveçli bir kaşiftir.
   
 3. a

  açelya Yeni Üye

  Roald Engelbregt Gravning Amundsen adında Norveçli bir kaşif
   
 4. E

  Ecenur Yeni Üye

  Norveçli bir Kaşifdir ilk denemelernde başarılı sonuç veren ve gemiyle aşılabileceğini gösteren ilk gemici olmuş
   
 5. a

  ada Yeni Üye

  Başarılı bir gemici olduğu keşfinden belli
   
 6. a

  abrek Yeni Üye

  eskiden yön sorunu yuzunden yanlış rotanın faydasınıda görmüş olabilir...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş