1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Güneş Tutulması, Depremleri Tetikler Mi ?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Güneş Tutulmasının Depremler Üzerinde Etkisi Var mı ? ,
  Güneş Tutulması Yüzünden Deprem Olur Mu ?,


  GÜNEŞ TUTULMASININ DEPREME ETKİSİ

  [​IMG]

  Yapılan araştırmalar sonucunda güneş tutulmaları sırasında "deprem ile manyetik alan arasındaki ilişki olduğu hakkında yapılan spekülasyonların yersiz olduğu" bildirildi.

  Yapılan çalışmaların güneş tutulmasının, yer kabuğunda tektonik hareketlere neden olabilecek düzeyde etki yaratacak güçte olmadığını gösterdiği belirtilen çalışmada, şöyle denildi:

  "Güneş tutulmasından daha çok güneşte meydana gelen patlamalar yer manyetik alınını etkilemektedir. Güneş patlamaları devamlı olmaktadır ve bu patlamalara bağlı olarak da yeryüzünde sürekli depremlerin olması gerekir. Bu nedenle güneş tutulmasının depremleri tetiklediğine dair hiçbir bilimsel bulgu yoktur.

  5'ten büyük depremlerin kayıtlarına bakıldığı zaman, yıkıcı kabul edilebilecek 6 ve üzeri büyüklükteki depremlerin sayısı yılda 4 bin 415'dir. Yılda 8 ve daha büyük 1 adet deprem olmaktadır. 3 günde bir 6-7 büyüklüğünde ve günde 3-4 kez 5-6 büyüklüğünde deprem olmaktadır. Yılda en az 2, en fazla 5 güneş tutulması, 12 yeniay evresi ve yıkıcı değerlerde ortalama 134 deprem oluşmaktadır. Güneş tutulmalarının hemen öncesi ve sonrasında olan depremlerin sayısı tüm depremlerin yüzde 1'i civarındadır." Kaynak: (Haber 7)
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Güneş ile deprem arasında ilişki kurmayınız iftira ayıptır :) bu nedenle bilimsel kanıtlara yer veriniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş