1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalıdır?

Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Güneşin yakıcı ve kavurucu sıcağından korunmak için özellikle yaz dönemlerinde güneş kremi kullanma tercihinde bulunuruz; fakat kimi zaman güneş kremini nasıl kullanacağımızı bilmediğimiz için güneşin zararlı etkilerine maruz kalırız. Bu durumun önüne geçebilmek adına neler yapabileceğiniz hakkında bilgi edinmek için harekete geçmeye hazır mısınız?

  Güneş kremini ovalayarak vücudunuza sürerseniz sıfıra yakın bir koruma sağlayabilir, etkinliği düşmektedir. Estetik görünmek için güneş kremlerini hemen vücudumuza yedirme tercihinde bulunmaktayız; ama bu şekilde koruma tabakasını incelttiğimizin farkına bile varmıyoruz. Cildimiz bu ince tabaka yüzünden neredeyse güneş ışını ile direk karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca bu şekilde krem vücuttaki kırışıklıklar ya da ter bezlerinin içine iyice girerek birikmekte ve koruma özelliği neredeyse sıfıra düşmektedir. Oysa güneş kremini cildimize yedirmeden, ovalamadan sürersek koruma etkisi maksimumda kalmaktadır.

  Bir de genellikle geçen seneden kalma güneş kremlerimizi sakladığımız yerden çıkarıp, içinde bulunduğumuz seneyi de eski kremimizle geçirmek isteriz. Ama güneş kremleri 6 ay tazeliğini ve etkileyiciliğini korumaktadır. Bu yüzden son kullanma tarihi geçen kremlerinizi kullanmamalı, mutlaka atmalısınız.

  Güneş kremi ne kadar sürülmelidir?

  Güneş kremi kullanırken yaptığımız bir diğer yanlış ise hemen bitmesin diye güneş kremini daha az sürmemizden kaynaklanmaktadır. Oysa yeterli miktarda sürülmezse güneş kremleri üzerlerinde yazan SPF değerlerini göstermemektedirler. Örneğin yüz bölgesine en az yarım tatlı kaşığı güneş kremi sürülmelidir. Daha az uygulama SPF 50 değerindeki bir kremin SPF 2,7’lik bir etki göstermesine yol açacaktır. Bu nedenle tüm güneş kremlerinde bolca uygulayınız diye yazar. Uygulamayı yeterli aralıklar ile tekrarlamamak da aynı sonuca yol açmaktadır.

  Güneş kremlerinin etkisini tam göstermesini istiyorsanız yüz ve boyuna yarım tatlı kaşığından fazla, göğüs bölgesi, kollarınıza, sırt bölgesi, bacaklarınıza ise bir tam tatlı kaşığından fazla uygulamalısınız.

  Kullanacağınız kremlerin onayları da çok önemlidir. Sağlık Bakanlığı ya da FDA onaylı laboratuarlarda üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Cildiniz güneşte lekelenebilir, sivilceler artabilir. Bu sebeple bitkisel leke ve sivilce önleyici etkisi olması da bir artıdır. Arbutinin leke, semizotunun sivilce önlemeye yardımcı etkisi vardır. Artık günümüzde anti-aging etkili güneş kremleri de bulunuyor, güneşin cildi çabuk yıprattığı bilinir. Bu sebeple anti- aging etkili, nemi hapseden aleo vera içeren güneş kremlerini de tercih edebilirsiniz.

  Ama ne yaparsanız yapın yine de güneşin dik açıyla dünyaya geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe maruz kalınmasının tehlikeli olduğunu unutmamalısınız. Şapka, gözlük gibi sizi güneşten koruyacak aksesuarları da kullanmalısınız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş