1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Güler Ökten Biyografi-Güler Ökten Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  [​IMG]

  Konservatuar mezunu olan oyuncu 1960 yılında tiyatroya başladı.  İlk filmini 1947'de çocuk oyuncu olarak çekti.  Yıllardır tiyatro sinema ve televizyonda bir çok yapımda rol aldı.  Ödülleri:  Avni Dilligil En İyi Oyuncu ödülü(tiyatro)  1 Altın Portakal En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü  1 Ankara Film Festivali En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü  1 Orhan Arıburnu En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü  2 Sinema Eleştirmenleri Derneği En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü

  Televizyon dizilerinin müdavimleri onu yıllarca süren Bizimkiler dizisindeki doktor Türkan olarak ya da bu dizinin tatil versiyonu olan Yazlıkçılar'daki asil kadın Güzide rolüyle hatırlıyor belki. Ekranda görülen yüzler daha çok akılda kalsa da isimler pek öyle kolay hatırda tutulamıyor. Yıllarca emek verdiği sinemada çok önemli rollerde seyirci karşısına çıksa da derin rollerin oyuncusu.

  Sinemanın büyülü gezegenine henüz altı yaşındayken adım atar Güler Ökten. Belki de daha okuma-yazma bile bilmeden oynadığı ilk filmden bellidir büyüyünce ne olacağı. Konservatuvar eğitiminin ardından 1960 yılında tiyatroya başlar. İzleyen yıllarda sahnede başarıyla sürdürdüğü oyunculuğunu beyazperdeye de taşıyacak ve yardımcı rollerin aranan oyuncularından biri olacaktır.

  1973 yılında 1987'de de Başar Sabuncu'nun yönettiği Asılacak Kadın ve Tunç Başaran'ın Biri ve Diğerleri adlı filmlerinde rol alır.

  Zeki Demirkubuz'un C Blok'u (1993) Güler Ökten'in oynadığı filmlerden bazılarıdır.  Tiyatro sinema ve... TV

  Kariyeri boyunca 50'ye yakın filmde görünen Güler Ökten'in Sultan Makamı gibi diziler izler.

  Karakter oyuncusu olarak yer aldığı filmlerde oyunculuğuyla göz dolduran Güler Ökten'in Altın Portakal'dan (1982) Orhan Arıburnu ödüllerinden ve Sinema Eleştirmenleri Derneği'nden en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülleri var.

  Güler Ökten Bilge Olgaç Başarı Ödülleri'nin diğer sahipleri Nevin Akkaya ve Samiye Hün'le de buluşturacak..

  Güler Ökten'in oyunculuğu

  [​IMG]

  Birkaç haftadır 'Yaprak Dökümü' dizisini izliyorum... Daha doğrusu Fikret'in kaynanası rolündeki Güler Ökten'i izlemek için elim hemen kumandaya gidiyor ve diziyi buluyor. Malum o kadar çok dizi ve o kadar çok oyuncu var ki -tam bir kuru kalabalık- birinin sizi kendisine çekmesi için bir farkının olması gerekiyor. Ökten de böyle işte. Muhteşem oyunculuğu küçücük bir rolü devleştiriyor 'Yaprak Dökümü'ndeki kötü kayınvalide rolünde Aliye dizisinin İkbal hanımını (Ayten Uncuoğlu) geride bıraktı...
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  yaprak dökümü'ndeki rolüyle pek çok türden cinayet senaryoları yazdırabilecek bir oyuncudur.öyle mükemmel oynar ki her bölüm mutlaka fesuphanallah çekersiniz.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  film festivalini yakından takip eden sanatçı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş