1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Guatr Belirtileri

Konu, 'Kulak Burun Boğaz Tedavisi' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Sıkça sorulan sorulardan bir taneside Guatr ve Belirtileri hakkındadır.

  Guatr belirtileri nelerdir?
  [​IMG]
  1-) Hormonlar fazla salgılanıyorsa (Hipertiroidi; zehirli guatr)

  Çarpıntı, sinirlilik, ellerde titreme, fazla terleme, ince ve nemli cilt, sıcağa tahammülsüzlük, çok yemek yeme, zayıflama, uykusuzluk.

  2-) Hormonlar az salgılanıyorsa ( Hipotiroidi )

  Kabızlık, iştahsızlık, şişmanlık, kuru cilt ve saç, unutkanlık, depresyon, nabız yavaşlığı, tansiyon düşüklüğü, kas krampları, soğuğa tahammülsüzlük, artmış uyku... (Tiroid hormonlarının düşüklüğü bebekte olursa; zeka geriliği, boy kısalığı vb. ile giden bir tablo gelişir.)
  Hastalar arasında en sık sorulan sorulardan biridir. Guatrlar büyüklük ve fonksiyonlarına göre birtakım şikayet ve belirtilere yol açar.
  . Genelde basit diffüz guatr herhangi bir şikayete neden olmaz.
  . Guatr Hipotiroidi veya Hipertiroidi ile birlikte bulunursa bu hastalıkların belirtileri ortaya çıkar. Bu hastalıklarla ilgili daha önce geniş bilgi verilmiştir.
  . Büyük ve nodüllü guatrlar, soluk veya yemek borusu üzerine olan baskı nedeniyle nefes darlığına veya yutma güçlüğüne neden olabilir. Ancak bu durum nörotik hastalarda görülen ve globus histerikus denilen boğazdaki sıkışma hissi ile karıştırılmamalıdır.
  . Büyük guatrlar, ayrıca boyun toplardamarları üzerine baskı yaparak bu damarların genişlemesine neden olabilir.
  . Tiroit glandı günlerce veya haftalarca yavaşça büyüyüp küçülmesi ve bazen ağrılı olması sessiz veya subakut tiroiditte görülür.
  . Tiroidin ani olarak büyümesi, ağrılı ve hassas olması tiroit nodülü içine kanamada veya ani olarak büyüyen tiroit kanserlerinde görülür.
  . Otoimmün guatrlarda simetrik veya asimetrik büyüme görülmesi tiroit lenfomasını düşündürür.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. D

  DILEKKA Yeni Üye

  Guatr Belirtileri ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kilo problemi yaşadığım dönemlerde guatr testi yaptırmıştım.
   
 3. Nursena

  Nursena Admin

  Guatır belirtilerini hisseder hissetmez tedavisi için doktora başvurulmalı sağlımığımız şaaya gelmez.
   
 4. merhaba benim şikayetim boynumda bir ağrı var yani boğazımdaki ğırtlak kemiğimde bir ağrı var esnerken konuşurken yutarken yutarken derken bademciklerimde bogazımda içten sorun yok ama ğırtlagımdaki ağrı beni rahatsız ediyor daha önceleri arada sırada gırtlagımda ağrı olurdu iki günde geçiyordu şimdi iki haftadır geçmiyor annem ğuatır hastası ve kll hastası kardeşimin boynünda tehlikeli nodülleri var kendim içinde korkuyorum
   
 5. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Guatr hastaligina yakalanan birkac kisi biliyordum, kolay degil.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş