1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Grip Aşısı Olmak Gereklimidir ?

Konu, 'Genel Sağlık Bilgileri' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Grip Aşısı Olmak Zorunlumudur , Grip Aşısı Olmazsak Ne Olur ?
  Grip Hastalığı Aşısı Yaptırılmalımıdır ? Grip Aşısı Zararları

  Grip hastalığı korunulması gereken bir hastalıktır. Erken teşhis ve tedaviyle hastalığın ilerlemesi önlenirse yaşamı tehdit etmez.


  [​IMG]
  Özellikle 65 yaşın üzerinde olanlar, kronik kalp, akciğer, metabolik, nörolojik hastalığı bulunanlar, hamileler ve 5 yaş altındaki çocuklar, gribi daha ağır geçirdikleri için, "risk grubu" olarak değerlendiriliyor. Bu gruptaki kişilerin grip aşılarını yaptırmaları öneriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, 65 yaş üstündekilerin ve kronik hastalığı bulunanların aşılarını "Sağlık Uygulama Tebliği" kapsamında karşılıyor.


  Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turgut, grip (influenza) virüsünün üst solunum yolu, burun, boğaz ve bazen akciğerleri tutan, salgınlara yol açan bir infeksiyon hastalığı olduğunu, bu virüsten korunmak için mutlaka grip aşısı yapılmasını gerektiğini söyledi.
  Prof. Dr. Hüseyin Turgut, gribin yüksek ateş, aşırı halsizlik, kuru öksürük, baş ağrısı, şiddetli kas ve eklem ağrılarıyla işten güçten alıkoyacak, yatağa düşürebilecek kadar ağır seyredebileceğini belirtti. Grip virüsünün hasta veya taşıyıcı kişilerin hapşırması ya da öksürmesi ile solunum yoluyla kolaylıkla başkalarına bulaşabildiğini anlatan Prof. Dr. Turgut, "Grip, dikkat edilmediği takdirde istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Gribin devamında gelişen zatürree ölümcül olabilmektedir. Yaşlılar, küçük çocuklar ve herhangi bir uzun süreli ciddi hastalığı olan kalp, akciğer, şeker, böbrek ve kan hastalığı bulunan kişilerde ölümcül etkileri sık görülmektedir. Gribe bağlı ölümlerin yüzde 90 ından fazlası 60 yaş ve üzerindeki kişilerde görülmektedir. Bakım evlerinde kalan kişilerin yaklaşık yüzde 60 ı her yıl gribe yakalanır ve hastalanan kişilerde ölüm oranı yüzde 30 dur" dedi.

  YAŞLILARDA ÖLÜMLERİ YÜZDE 80 AZALTIYOR

  Bu hastalıktan koruyan veya ağır hastalık riskini azaltan aşının artık var olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Hüseyin Turgut, "Yaşlılar ve uzun süreli hastalığı olan kişilerde gribe karşı aşının koruyuculuk oranı bir miktar azalmakla birlikte grip nedeniyle gelişebilecek istenmeyen sonuçları ve ölümleri önlemekte etkindir. Aşı, yaşlılarda hastaneye yatışları yüzde 50-60, ölümleri yüzde 80 oranında azaltmaktadır. Grip aşısının yapılması için en uygun zaman ekim, kasım ve aralık aylarıdır. Tıbbi açıdan mutlaka 60 yaşından büyük kişilerin, 6-23 aylık sağlıklı çocukların, hamile kadınların, şeker hastalarının, astım hastalarının kronik kalp ve damar sistemi hastalarının, kronik kan hastaları ve kanser hastalarının, huzurevi ve bakımevinde yaşayanların aşı olmalarını tavsiye ediyoruz" diye konuştu.
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Grip aşısı olmak gereklilik değildir aşıyı olduğunda gribi daha hafif atlatıyorsun
   
 3. N

  Nida Yeni Üye

  Ben her yıl grip aşısı yaptırırım oldukça iyi oluyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş