1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Gözyaşı Nasıl Oluşur?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Gözyaşı bezlerinin salgıladığı sıvı gözyaşı adı ile anılır. Gözçukuru içine yerleşmiş olan gözyaşı aygıtı üç kısımdan meydana gelir.

  Salgılama kısmı: Bu kısımda yer alan gözyaşı bezi salkım biçimindedir. Asıl gözyaşı bezi göz çukurunun alt, üst ve dış çeper yüzeyinde bulunan alın kemiği çukuru içinde yer almaktadır.

  Sulama kısmı: Bu kısım mukozanın sümüksel zar denilen kısmından oluşmakla beraber bezden çıkan salgıyı almakla görevlidir.

  gozyasi1-3582.jpg

  Akıtma kısmı: İki gözyaşı kanalına gözyaşları döken iki çıkış deliğinden oluşur. Bu kanallar burun boşluğu ile bağlantıda olan gözyaşı kesesine açılmaktadır. Burun kanalı aracılığı ile gözyaşı dışarı atılır.

  Gözyaşı duru olup içeriğinde sodyum potasyum klorür iyonları ile glikoz ve proteinler içeren sudan oluşmaktadır. Lizozim gibi bazı proteinler mikrop öldürücü rol oynamaktadır. Gözyaşı salgı miktarı saatte 5 mm³’tür. Gözyaşı sümüksel zar ile saydam tabakayı korumaktadır. Göz kapaklarının kaymasında ve yabancı cisimleri atmada önemli rolü bulunmaktadır. Sinirsel olarak salgı miktarında rtış gözlemlenebilir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  İnsan nasıl ağlar? işte ağlamak yada gözyaşı böyle oluyor muş demek ki.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş