1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Gözaltı Torbası ve Morluğu...

Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında CEYLAN tarafından paylaşıldı.

 1. C

  CEYLAN Yeni Üye

  [​IMG]  Canlı bir yüz ifadesi için gözlerinize iyi bakın...  Göz çevremizdeki deri tabakası cildimizin diğer bölgelerinden daha ince ve hassastır. Yoğun çalışma temposu gözaltlarının morarmasına ya da torbalanmasına neden olabilir. Çok daha güzel bir göz çevresi için işte yapmanız gerekenler...  Çok mu Kuruyor?  Avuçlarınızı çukurlaştırıp birkaç dakika gözlerinizin üzerinde tutun. Derin nefes alıp verin. Bu egzersiz gözlerinizi rahatlatacaktır. Uzun süre bilgisayar karşısında oturmaktan gözleriniz kuruyorsa ve yanma hissi oluşuyorsa gözlerinizi kırpıştırarak esneyin. Bol bol sıvı içerek de göz kuruluğunuzu önleyebilirsiniz. Eczanelerde satılan suni gözyaşları da sizi rahatlatabilir.  Tahriş mi Oluyorlar?  Yoğun rüzgar ve cereyanda kalmak gözleri tahriş eder. Bu durumda gözlerimizi koruyan gözyaşı torbalarımız kurur ve yaşların normalden daha az salgılanmasına neden olur. Sonuç olarak damarlar genişler ve gözler kanlanır. Soğutulmuş siyah çay poşetleri bu konuda çok işinize yarar. Gözlerinizin üzerinde 5-10 dakika bekletin yeter. Ferahlık hissi veren kozmetiklerden de faydalanabilirsiniz.  Sürekli Mor mu?  Kan dolaşımınız göz çevrenizde normal seviyede değilse gözlerinizin altında koyu gölgeler oluşur. Genişlemiş ve güçsüzleşmiş damarlarda kan birikir. Nedeni irsi olabileceği gibi yorgunluk ve stresten de kaynaklanabilir. Göz altı morlukları için oldukça etkili kozmetiklerden faydalanabilirsiniz.  Şişlik ve Torbalar

  [​IMG]

  Uykusuzluk ertesi sabah şişmiş torbalanmış gözlerle uyanmanıza neden olabilir. Kafein içeren bazı kozmetikler göz çevrenizdeki kan dolaşımını hızlandırarak yorgunluktan oluşmuş şişlikleri yok ediyor.  Aklınızda Bulunsun  Gözaltı morluklarınızı kapatabilmek için çok koyu renkli kozmetikler kullanmaktan kaçının. Açık renk bazlı kapatıcılar sizi yorgun görünümden kurtarır.

  [​IMG]
   
 2. Nursena

  Nursena Admin

  Gözaltı ve çevresinin koyu renkli veya morumtrak bir görünüme sahip olması kişinin yorgun uykusuz yaşlı ve depresif görünmesine yol açar. Pek çok hasta sürekli herkesin kendisine neden yorgun olduğunun hatta uyuşturucu kullanıp kullanmadığının sorulmasından oldukça rahatsız olup psikolojik olarak etkilenmektedir.

  Göz çevresi morlukları çoğunlukla genetik kökenlidir, yani gözaltı morluğu olan kişilerin genellikle anne ve babalarında da bu vardır. Bazen ailede olmadan sadece hastada aniden ortaya çıkabilir. Açık tenlilerde olmakla beraber esmer tenlilerde daha sık rastlanan bir durumdur. Göz çevresindeki kan damarlarının cilde yakın olması, yada yağ torbalanması nedeniyle bu damarlarda dolaşımının iyi olmaması gibi nedenlerle kan toplanması sonucu görülebilir.

  Ayrıca bu bölgede bulunan ciltte pigmentasyon (koyu renk oluşması) fazlalığından yani cilde rengini veren hücrelerin fazlalığından olan en sık görülen tipidir. Sıklıkla da her ikisi birden yani hem torbalanma hem de aşırı pigmentasyon bulunur. Alt kapakta olduğu gibi sıklıkla kirpiklerden kaşa kadar üst kapağı da kaplar.

  Gözaltı morlukları çevresel koşullardan kolaylıkla etkilenir. Stres, yorgunluk, uykusuzluk, sigara içmek, alkol almak morlukları artırabilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan göz çevresi botox uygulamalarının da göz torbalanmasını ve morluğunu artırıcı etkisi vardır.

  Bu morlukların giderilmesi hastadan hastaya değişmekle birlikte düzgün bir tedavi ile giderilebilir. Gözaltında ve göz çevresinde dolaşımı hızlandırıcı, hücreleri yenileyen kozmetik ürünler kullanmak morlukları biraz hafifletebilir ama ciddi bir fayda sağlamaz. Çoğunlukla hastayı oyalamaktan başka bir işe yaramaz.

  Gözlerinizi çok yormamaya çalışmak; ya da gözü yoran bir işte çalışıyorsanız ara ara gözlerinizi dinlendirmek bir önlem olabilir.

  Tedavi: Piyasada satılan göz altı kremleri bakım losyonları gibi pek çok ürün etki etmez ve genellikle bir fayda sağlamaz. Gidilen doktorlar başka sisitemik hastalıklar arayarak nedenini bulmaya çalışırlar fakat genellikle sorun bölgeseldir ve hiçbir ilaç yada krem tedavisine kalıcı cevap vermez.

  Morluklar için en iyi tedavi yöntemi Lazer tedavisi veya basit bir ameliyattır. Tedavi yöntemi hastaya göre seçilir. Hastanın durumuna göre bazen her ikisi birden uygulanarak bunlardan büyük oranda kurtulmak mümkündür. Sonuç oldukça yüz güldürücü ve tedavi sonucu kalıcıdır.

  Uygulanacak tedavi hastadan hastaya değişmektedir. Bazı hastalara sadece lazer, bazılarına sadece ameliyat, bazılarına da her ikisini birden uygulamak gerekir. Hastanın durumuna göre değerlendirme yapıldıktan sonra tedavi planlaması yapılır.

  Ameliyatla torbalanmaya neden olan yağ dokuları yer değiştirilerek daha düzgün görünüm sağlanır.

  İyileşme 5-7 gün kadar sürer. Tam sonuç alınması birkaç ayı bulabilir. Sadece lazer yapılan hastalarda bazen birkaç seans tekrarlamak gerekebilir. Tedavi sırasında hasta kesin olarak güneşten uzak durmalıdır.

  Op.Dr. Nuri Battal
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş