1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Göynüklü Ahmed Efendi BiyografiGöynüklü Ahmed Efendi Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Göynüklü Ahmed Efendi veya Ahmed bin Mahmud özellikle de 18. yüzyılın ilk yarısına ilişkin olarak Osmanlı Devleti tarihinin pek çok olayı hakkında görgü tanığı sıfatıyla tuttuğu notlarla birinci elden bilgiler ve gözlemler aktarmış Osmanlı bürokratı ve tarihçisidir.

  Tahminen 1650'lerde Bolu ilinin Göynük ilçede doğmuştur. Bu tahmin II. Viyana Kuşatması sonrasındaki askeri yenilgiler nedeniyle devlet erkânının Ayasofya'da bir toplantı sonucu 6 Kasım 1687'de IV. Mehmed'i tahttan indirmesi olayını gördüğüne ait bilgiden ve o tarihte bu isyanın eleştirisini yapabilecek kadar olgun bir yaşta olmasından kaynaklanmaktadır.

  Uzun bir ömür sürmüş olmasına rağmen hayatı ve Tarih'i hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Tarih'i ve diğer bazı bilgiler tek bir mecmuada toplanmış olup Romen tarihçiler Göynüklü Ahmed Efendi'nin Prut Seferi'ne (1711) dair kaydettiklerinin Moldavya tarihi için yeni ve çok önemli bilgiler içerdiğine dikkat çekmişlerdir.

  Notlarından hareketle 31 Aralık 1740’ta bu görevden azledilmiştir.

  Subhi Tarihi’ne göre 17 Aralık 1742 tarihinde tekrar cebeciler katipliğine atanmış ve 25 Ekim 1743’e dek bu görevde kalmıştır. Kendi eserindeki kayda göre 3-4 Mart 1749’da Istanbul’da çıkan bir fırtınada zahire yüklü gemilerin zarar gördükleri bir zamanda anbar emini olarak görevlidir. 7 Kasım 1744’de şıkk-i sani defterdarı atanmıştır ve ölünceye dek ölümünün hemen öncesine kadar yazmıştır.

  Tarihi 19 Şubat 1711’de Osmanlı ordusunun Rus ordusuna karşı sefere çıkışı ile başlamakta ve 24 Mart 1759’da Sultan III. Mustafa’nın kızının doğması dolayısıyla yapılan şenlikleri anlatımıyla son bulmaktadır. Bizzat şahit olduğu olayları günü gününe kaydetmeye çalışmış bu sayfalarda neler yazılmış olabileceğine dair tarihçiler arasında tartışmalara neden olmuştur.  .
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Ahmed Efendinin kabri tam olarak göynügün neresinde?
   
 3. H

  Hoca Yeni Üye

  ahmed bin mahmud olarak da bilinen osmanlı bürokratı ve tarihçisi.adından da anlaşılacaığı gibi göynük'te doğmuş.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş