1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Giulia Gonzaga Kimdir

Konu, 'Televizyon' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  Tarihte Giulia Gonzaga Kimdir
  Giulia Gonzaga'nın hayatı

  Barbaros Hayrettinin peşine düştüğü GİULİA GONZAGA KİMDİR?

  İtalya'da 1513'te doğan Giulia, 13 yaşında Fondi kontu ve Traetto Dükü olan Vespasiano Colonna ile evlendi. Üç yıl sonra kocası öldü. Giulia sarayını bir kültür merkezi yapınca pek çok sanatçı ve Giulia hayranı saraya gelmeye başlar.
  [​IMG]
  Bir zaman sonra güzelliği namı Barbaros Hayreddin'e dek gelir. Barbaros, Giulia'yı yakalayıp, Sultan'a hediye olarak göndermek için 1534 Ağustos şehre saldırır. Fakat saldırı bilindiği için Barbaros, Giulia'yı elinden kaçırır. Rivayete göre ölen kontun akrabaları Barbaros'u saldırı için ikna etmiş böylelikle mallarını dul kontesin elinden almayı düşünmüşlerdir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Aslında olayın gerçekliğini Avrupa kaynakları bildiriyor.

  Giulia was born in Gazzuolo (near Mantua) in 1512. In 1526 (at age 14) she was married to count Vespasiano Colonna (1480-1528), count of Fondi and duke of Traetto (present-day Minturno). After her husband died three years after their marriage, Giulia organized her palace as a center of culture, attracting the attention of many of her contemporaries as much for these activities as for her famous beauty, though she refused to marry again. She had a liaison with Cardinal Ippolito de' Medici of Florence, who died in Itri (southern Lazio) after a meeting with her.
  In the night of 8-9 August 1534, the town of Fondi was attacked by the corsair Barbarossa, who was seeking to kidnap her and deliver her to his emperor. Barbarossa had been ordered to kidnap her by Ibrahim Pasha, the Ottoman Grand Vizier. Pasha's plan was to add her to the sultan's harem and supplant Roxelana, the sultan's wife.[1] She escaped, and Barbarossa, frustrated, massacred the populations of Fondi and nearby Sperlonga, though he was repulsed at nearby Itri. She fled into the night, accompanied by a single knight. She later had the knight killed because she had been nearly nude during her escape and he had seen too much.[1] There is also speculation that Barbarossa's attempt may have been motivated by members of the Colonna family wishing to recover their lands after Vespasiano Colonna's death.
  Giulia Gonzaga joined a convent in Naples in 1535 (at age 22), and there met Juan de Valdés in 1536. This encounter and subsequent correspondence brought her to the attention of the Inquisition, for example leading her to write a letter in 1553 to cardinal Ercole Gonzaga to express her lack of agreement with the later writings of de Valdés.
  Giulia Gonzaga died at age 53 in 1566. After her death, her correspondence with Pietro Carnesecchi led to the latter's being burned at the stake for heresy (in 1567).
   
 3. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Barbaros Hayrettin hiç işi gücü yok bu hatunun peşinemi düşmüş
   
 4. _

  _Caroline_ Yeni Üye

  Çok güzel bir kadın olduğu söyleniyor'da gelmiş geçmiş işte, aksi bir seda kalmış..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş