1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Giulia Gonzaga Kimdir ? - Muhteşem Yüzyıl

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Muhteşem Yüzyıl Giulia Gonzaga Kimdir ? ,
  Giulia Gonzaga Ne Zaman Yaşamıştır , Resimleri ,


  Giulia Gonzaga KİMDİR

  Muhteşem Yüzyıl ilk bölümden itibaren pek çok ünlü isme ev sahipliği yapmış ve reytinglede hep ilk sıralarda yer almıştı. Senarist Meral Okay'ın hayatını kaybetmesinden sonra büyük bir reyting kaybı yaşayan diziye 78. bölümde Açelya Samyeli Danoğlu Giulia Gonzaga (Julia Gonzaga) olarak katılıyor.


  Uğruna düellolar düzenlenen, Osmanlı Sultan'ı için kaçırma girişimleri düzenlenen Giulia Gonzaga (Julia Gonzaga) kimdir sorusuna işte yanıt!
  [​IMG]

  Abdullah Ziya Kozanoğlu Türk Korsanları isimli kitabında üç kez Turgut Reis ve Salih Reis'in kaçırmak için birbirleriyle yarıştığı ve sonucunda Salih Reis'e varan, uğruna binlerce mısra şiir yazılan bir İtalyan güzelinden bahseder. Bu dilber Guilia Gonzaga'dır.

  Kitapta Turgut Reis ve Salih Reis'in hayatlarını koruyan hatta Salih Reis'in çocuğununda anası olarak geçer. Kozanoğlu kitabında Stanley Poole'nin kitabını ağırlıklı olarak kendisine mihenk olarak kullanmıştır ve sıklıkla da rivayetleri de yerleştirmiştir.

  Fakat kitap içerisinde Salih Reis ile Gonzaga'nın karşılıklı olarak anlaşabilmek amacıyla bir kağıdın üzerine çizdikleri şekiller ile anlaştıklarını ve bu kağıdın Cenovadaki Doria Akademisinde bulunduğunu yazmaktaydı. Akademi ile kontak kurmaya çalıştıysamda herhangi bir cevap alamadım.

  Benim Giulia Gonzaga ve olay hakkındaki bulduklarımı paylaşayım.

  İtalyanın gelmiş geçmiş en güzel kadınlarından biri olan Giulia 1513'te Mantua yakınlarındaki Gazzuolo'da doğdu. 13 yaşında Fondi kontu ve Traetto Dükü olan Vespasiano Colonna ile evlendi. Üç yıl sonra kocası ölünce Giulia sarayını bir kültür merkezi, çağdaş sanatların ve düşüncenin merkezi haline getirdi. Bu durum pek çok sanatçı ve dalkavuğunda sarayına doluşmasına vesile olmuş haliyle. Evlenmemiş ama kardinallerden biri ile ilişkiye girmiş. Çok geçmeden kardinalde kontun yanına gidivermiş.

  Uğruna düellolar yapılan, şarkılara, şiirlere konu olan Giulia'nın namı Akdenizi dolaşan ve tarumar eden Türk korsanlarının reisi Barbaros Hayreddin'e dek ulaşır. Barbaros hem Fondi'yi yağmalamak hemde kontesi yakalayıp İstanbula, sultana hediye olarak göndermek için 1534 Ağustos'unun 8'ni 9'una bağlayan gece kasabaya saldırır. Saldırı beklenmektedir. Aslında İtalyada kıyıdaki tüm şehirler her an bir saldırı olabileceğinden tetiktedir. Kontes yarı çıplak olarak kaçmayı başarır. Barbaros'un morali bozulur, kasabayı yağmalar ve epeyce kan döker. Itri kasabasına dek takip edersede burada kuvvetleri püskürtülür. Rivayete göre ölen kontun akrabaları Barbaros'u saldırı için ikna etmiş böylelikle mallarını dul kontesin elinden almayı düşünmüşlerdir. Bilinmez ama akla akılcıl gelmekte.

  Fondi kasabası

  Giulia Gonzaga'nın yaşadığı ve Barbaros 'un ele geçirdiği Fondi Kalesi;

  Giulia bir yıl sonra Napoli'ye giderek bir manastıra kapanır. (Henüz 22 yaşında bir taze) Burada Juan de Valdes ile tanışır. Bu tesadüf engizisyonun dikkatini çeker. Birbirlerine yazılan mektupların engizisyon tarafından da okunduğu bilinir.

  Giulia 1566'da 53 yaşında ölür. Ölümünden sonra, sıklıkla mektuplaştığı Pietro Carnesecchi kazıkta yakılarak sapkınlık suçlamasıyla idam edilir. (Kazığa oturtma mı yoksa kazığa bağlı olma mı belirsiz)Araştırmaya değer İlginç bir kadın.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Hatun gelecek mi, belki gelebilir, gerçi tarihsel yansıması yok, yani Piri Reis elinden kaçırıyor.
   
 3. _

  _Caroline_ Yeni Üye

  Julya eksikti bir.
   
 4. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş