1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Gıcırdayan dişlerin nedeni!

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Stres bazı kişilerde tansiyon problemini, ülseri ve bazılarında da diş gıcırdatma problemini beraberinde getirir. Halk arasında diş gıcırdatma diye bilinen Brusizm hastalığı günümüzde çok yaygındır ve genellikle bu alışkanlığa sahip kişiler bundan habersizdirler.
  Brusizm halk arasında diş gıcırdatma diye bilinen genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Diş gıcırdatma ve diş sıkma günümüzde birçok kişinin sahip olduğu bir hastalıktır. Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı’ndan Diş Hekimi Mehmet Zait Kazandı’ ya göre diş sıkma ve diş gıcırdatmanın en önemli nedeni strestir. Genellikle diş gıcırdatma 20 ve 40 yaşları arasındaki kişilerde görülür. Dişlerimizi sıkmamız ya da gıcırdatmamız sonucunda diş minesine zarar veririz. Bu da diş hassasiyetine ve de diş kaybına hatta pahalı bir tedaviye neden olabilir. Diş Hekimi Mehmet Zait Kazandı aynı zamanda diş gıcırdatması ya da sıkmasına sahip olan kişilerin gece uyurken dişlerini sıktıklarını ve de sabah çene ağrısıyla uyandıklarını, uyurken dişlerini gıcırdatarak çıkardıkları seslerin gece boyunca eşlerini uyandırdıklarını ve de bununda ilişkileri zora soktuğunu ekledi.
  Diş Gıcırdatmanın Sebepleri Neler?
  Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Zait Kazandı, diş gıcırdatma probleminin üç ana nedeni bulunduğunu belirtiyor:
  1- Dental (dişle ilgili) nedenler; yüksek veya olması gerekenden düşük seviyede yapılmış dolgu ve proaaaler.
  2- Psikofizyolojik nedenler; duygusal gerilim.
  3- Anatomik farklılıklar; çene ekleminin konumunu değiştiren cerrahi işlemler. (yirmi yaş diş çekimleri vs.).
  Daha çok stres kökenli olan diş gıcırdatma ve sıkma sorununun 'A tipi kişilik' denilen mükemmeliyetçi kişilerde daha çok görüldüğü gözleniyor. Diş Hekimi Mehmet Zait Kazandı, diş gıcırdatması şikayetiyle Plusdent Kliniği’ni ziyaret eden kişilerin düşünüldüğü gibi daha çok ağırlaşan ekonomik koşullardan etkilenmiş kişiler olmadığını hatta tam tersine her türlü imkâna sahip olan varlıklı kesimden de olduklarını belirtti.
  İpuçları...
  Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Zait Kazandı diş gıcırdatması ya da diş sıkması şikayeti olan kişilere bazı ipuçları verdi;
  • Bir diş kliniğinden randevu alın: Bir diş kliniğinden size yardımcı olması için randevu alın. Bu kişi size akşamları kullanmanız için ısırma plağı olarak adlandırılan koruyucu plağı verecektir ki bu sizin dişlerinize daha fazla zarar vermenizi engelleyip ve beklide diş sıkmanızı ve de diş gıcırdatmanızı engelleyecektir.
  • Sıcak nemli bir bezle kompres yapın: Yatmadan önce 10 dakika yüzünüze sıcak ve nemli bir bezle kompres yapın bu çene kaslarınızın rahatlamasına neden olacaktır.
  • Meditasyon ya da sıcak duş: Yatma saatinizden önce meditasyon yaparak ya da sıcak bir duş alarak rahatlayın. Rahatlamanız aynı zamanda uykuya rahat bir şekilde dalmanızı ve de uyku esnasında da rahat olmanıza ve de uyurken kendinizi sıkmamanıza yardımcı olacaktır.
  • Alkol ve kafeinden uzak durun: Alkol ve kafein kullanımını mümkün olduğu kadar azaltın. Bu hem sizin sağlığınıza katkıda bulunurken diş gıcırdatma ve de diş sıkma probleminizden de uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır
   
 2. t

  tulayozdemir Yeni Üye

  slm arkadaşlar
  Diş gıcırdatmaya artık son!!!
  Grind Guard diş gıcırdatma, diş sıkma ve çene kenetleme (Bruksizm) rahatsızlıkları olanlar için yardımcı bir aparattır. Uyurken üst dişlere takılarak kullanılır. Dişlerinin arasında koruyucu bir tabaka görevi yaparak, dişlerinizin birbirine zarar vermesine engel olur. İnsan sağlığına zarar vermeyen hybrid thermoplastik malzemeden üretilmiştir. Grind Guard diş gıcırdatma aparatı (Gece Plağı) aşağıda anlatılan hastalıkları engellemeye veya etkilerini azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olur.
  Ürünümüz geçici bir süre indirimdedir
  Grind Guard - Diş Gıcırdatma Önleyici Aparat - Diş Gıcırdatma ve Diş Sıkma Önleyici Aparat (Gece Plağı)
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Uyurken gıcırdaması da bu yüzden mi acaba?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş