1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Gerçekten Temiz Miyiz?

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Her gün düzenli olarak temizlik yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz; ama bu durum mikropları tamami ile yok ettiniz anlamına gelmemektedir. Mikroplardan kurtulmak istiyorsanız işte size mikropların en çok barındığı yerler:

  Halı altı: Halılarınızın üzerini her gün süpürüyorsunuzdur. Belki de o kadar titizsiniz ki halılarınızı bile her gün köpürte köpürte siliyorsunuz. Peki halı altındaki mikropları ne yapıyorsunuz.Eğer halınızın altını da temizlemiyorsanız yaptığınız temizlik malesef gerçek bir temizlik değildir.

  Perdelerimiz evimizde toz tutma konusunda en başarılı eşyalarımız arasında yer almaktadır. Perdeleriniz her daim temizlemeye özen gösterin.

  Evinizin neresinde olursa olsun çöp kovalarınızı da düzenli olarak temizlemeyi yani yıkamayı ihmal etmeyin.

  Evinizde bitki yetiştiriyorsanız saksılarınızın etrafını, altını ve saksınızın kendisini düzenli olarak temizlemelisiniz.

  Kredi kartlarınız: Krdi kartları ve banka kartları da en çok ellenen malzemeler arasında yer almaktadır. Bunları da alkollü pamuk ile temizleyip kuruduktan sonra cüzdanınıza kaldırın.
  ev-temizligi-2015.jpg
  Evinizi süpürdüğünüz elektrikli ya da çalı süpürgenizi de sık sık temizlemelisiniz. Çalı süpürgesini sabunlu su ile temizlemeli; elektrik süpürgenizin ise parçalarını çıkarıp güzelce temizlemelisiniz.

  Mutfak süngeri: Mutfağınızda kullandığınız bulaşık süngeriniz ya da tezgah temizliğini gerçekleştirdiğiniz süngerinizde en çok mikrobun cirit attığı yerlerden biridir. Islak iken bu süngerleri mikrodalga orta derecede ısıtmayı ihmal etmeyin.

  Sabah kahvem olmazsa olmazımdır diyorsanız sabahları kahve makinanızın düğmesine mutlaka basıyorsunuzdur. Bu makinenin temizliğini de düzenli olarak gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz.

  Diş fırçalarınızı koyduğunuz kap ta temizlenme işleminin düzenli olarak yapılması gereken yerlerden biridir. İhmale gelmez. Ağız sağlığımız her şeyden önemlidir.

  Peki ya buzdolabınız? Buzdolabınızı ne kadar sıklıkta temizliyorsunuz. Buzdolabınızın içini temizledikten sonra kapağını ve üst kısmını temizlemeyi unutmayın. Unutmayın en çok kir tutan yerler oralardır.

  Kadın çantaları: Çantalarımızda her daim eşyalarımız vardır. Çantalarımızı nereye gidersek gidelim götürürüz. Kimi zaman tuvalete gireriz; kimi zaman herkesin girip çıktığı alışveriş merkezi ya da lokanta gibi yerlerde her mikrobun bulunabileceği ortamlarda gezdiririz. Peki ne kadar sıklıkta temizleriz. İşte bayan olarak bu konut-ya pek önem vermeyiz. Aslında çantalarımızı temiz sabunlu bez ile sık sık temizlemeliyiz. Sirkeli su ile de temizleyebilirsiniz; ama her gezme dönüşü mutlaka temizlemelisiniz.

  Alışveriş torbaları: Alışveriş torbalarımız çok kirlidir; ama mutfağa girdiği baş köşeye kurulurlar nedense. Mutfak masası ve tezgah üstü mutfakta en temiz olması gereken yer iken alışveriş torbaları gelince en kirli yer oluverirler bir anda. Bu nedenle alışveriş torbalarınızı mutlaka kendi diktiğiniz özel kumaş torba tercihlerinde bulunarak kullanmaya özen göstermelisiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş