1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

George Friedrich Bernhard Riemann (1826-1866)

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  17 Eylül 1826 da Almanya'da Dannenberg yakınlarında Hanover Krallığının Breselenz kasabasında doğdu. Bernhard Riemann altı çocuklu bir ailenin ikinci çocuğuydu.

  Analiz ve diferensiyel geometri dalında bilime çok önemli katkıları olan Alman matematikçidir.Riemann ın bilime bu katkıları daha sonra geliştirilen rölativite teorisinin geliştirilmesinde de önemli rol oynamıştır. Riemann ismi aynı zamanda zeta fonksiyonu[​IMG] Riemann lemması[​IMG] Riemann manifoldları ve Riemann yüzeyleri ile de bağlantılıdır.

  Riemann[​IMG] 1840 yılında büyükannesi ile yaşamak ve Lyceum'u ziyaret etmek için Hanover'e gitti. Büyükannesinin 1842 yılındaki vefatından sonra Lüneburg'daki Johanneum'a giden Riemann[​IMG] 1846'da yani 19 yaşında Göttingen Üniversitesi'nde filoloji ve teoloji çalışmaya başladı. En küçük kareler yöntemini anlatan matematikçi Gauss'un derslerine katıldı. 1847 yılında Riemann'ın babası ona teolojiyi bırakıp matematik çalışması için izin verdi.

  1847 yılında Berlin'e gitti. Burada Jacobi[​IMG] Dirichlet veya Steiner ders
  veriyordu. Berlin'de iki yıl kalan matematikçi 1849 yılında Göttingen'e döndü.

  Riemann ilk dersini 1854'te verdi ve bu dersle sadece Riemann geometrisinin temellerini kurmakla kalmadı aynı zamanda daha sonra Einstein'in rölativite teorisinde kullanacağı yapıların da temellerini attı. 1857'de Götingen Üniversitesi'nde özel profesörlük kademesine terfi etti ve 1859'da profesör oldu.

  Riemann'ın Ökliddışı geometri üzerine yaptığı çalışmalar için Einstein da 60 yıl sonra şöyle diyecekti:
  "Bu yoruma çok önem veriyorum[​IMG] bundan haberim olmasaydı görelilik kuramını hiç bir zaman geliştiremeyecektim."

  1862 yılında Elise Koch ile evlendi.Yine 1862 de geçirdiği soğuk algınlığı ve tüberkilozdan sonra Göttingen'in havası ona çok sert gelmeye başladı[​IMG] bu yüzden bundan sonraki ömrünün büyük bir bölümünü İtalya'da geçirdi. Burada kaldığı sürede[​IMG] italyan matematik okulunu büyük ölçüde etkiledi.
  Riemann[​IMG] yaşamının son altı yılı içinde bir çok akademinin üyeliğine seçildi ve haklı bir üne kavuştu[​IMG] ancak genç denebilecek bir yaşta[​IMG] 40 yaşında[​IMG] 20 temmuz 1866 da öldü.

   
 2. Yasenya

  Yasenya Yeni Üye

  Paylaşım için teşekkürler.
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Bazı insanlar hayatının en güzel çağında yaşama veda ediyorlar, en verimli olacağı çağda elveda diyen ve eser bırakanlardan.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş