1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Genital Sistem Gelişim Kusurları

Konu, 'Jinekoloji' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  KADINDA GENİTAL SİSTEM GELİŞİM KUSURLARI Embriyonik gelişim döneminde rahimağzı (serviks ) ve rahim (uterus), sağlı sollu yerleşmiş Müller kanallarının orta hatta birleşmesinden ve kaynaşmasından meydana gelir. İlk birleşmede iç duvarlar orta hatta ince bir septum (perde) oluşturur. Kaynaşma ilerledikçe bu septum rahimağzından rahime doğru (aşağıdan yukarı) incelerek kaybolur. İşte Müller anomalileri bu birleşmenin hiç olmaması ya da birleşme ve kaynaşmanın yetersiz olmasından kaynaklanan doğumsal anatomik bozukluklardır.
  Müller anomalileri gebe kalmış ve doğurmuş kadınlarda çok ender görülürler. Daha çok tekrarlayan düşükleri olan, erken doğum, rahimiçi gelişme geriliği, önceki doğumlarında bebeklerinde duruş bozuklukları (makat, yan ya da çapraz duruş) yaşamış olan kadınlarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılırlar.
  Bu hastalıklar gebe kalamamaya değil, daha çok gebeliği sürdürüp canlı çocuk sahibi olamamaya neden olurlar.
  Sınıflandırma
  Class I: bazı organların hiç olmaması
  vajinal agenezi: vajinanın olmaması. 1/5000 kadında görülür.
  rahimağzı, rahim, Fallop tüplerinin olmaması da ender görülen durumlardır.
  kombine agenezi: Mayer-Rokitanski sendromu adı verilen bu gelişim kusurunda vajina, rahimağzı, rahim ve tüpler yoktur. Yumurtalıkların işlevleri normal olduğundan dış görünümlerinde hiç bir sorun olmayan bu kadınlarda hiç adet görmemiş olma söz konusudur.
  Class II: unikorn uterus
  Burada söz konusu olan, müller kanallarından birinin hiç olmamasıdır. [B]Bu yüzden asimetrik bir genital anatomi vardır.[/B]
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black][B]Class III: uterus didelphis (didelfis okunur)[/B]
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black]Bu durumda da her iki müller kanalı orta hatta hiç yaklaşmamış ve birleşmemiştir. [B]Bu yüzden de iki rahim ve iki rahimağzı vardır.[/B] Çoğu durumda da vajinayı ortadan ikiye ayıran bir septum sözkonusudur (çift vajina).
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black][B]Class IV: uterus bicornis (bikornis okunur) [/B]
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black]Burada kısmi bir birleşme olmuş, ancak kaynaşma hiç olmamıştır. [B]Rahimin üst yüzünde bir çöküntü vardır[/B]
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black][B]Class V: uterus septus[/B]
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black][B]Birleşme tam olmuş ancak içteki septum (perde) rahimağzından yukarıya doğru kaybolurken belli bir aşamada duraklamıştır.[/B] Duraklamanın olduğu yere göre rahimağzına yakın bir bölgeden, rahimin tepesinin iç kısmına kadar olan bir yerde belli bir uzunlukta septum (perde) söz konusudur. Rahim iç boşluğu (endometrium) bu septum nedeniyle iki ayrı bölüme ayrılır.
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black][B]Class VI: DES (Dietilstilbestrol) anomalileri: [/B]
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black]Annelerinin kendilerine gebe olduğu dönemlerde düşük tehdidi nedeniyle DES kullandıkları kadınlarda oluşan gelişim kusurlarıdır. Başta T şekilli rahim olmak üzere çok çeşitli yapısal kusurlara yol açmış olan "DES faciası" ülkemizi Avrupa kadar etkilemediğinden bu tür gelişim kusurları ülkemizde fazla değildir.
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black][B]Class VI hariç, class sayısı arttıkça gelişim kusurunun toplumda görülme sıklığı da artar. Yani Class I'deki anomaliler ender görülürken, özellikle Class V ve Class VI anomalileri doğurganlıkla ilgili problem yaşayan kadınlarda sık görülürler.[/B]

  [FONT=Arial Tur][COLOR=black][IMG]http://www.gebelik.org/dosyalar/infertil/muller.jpg[/IMG]
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black]Resimde sırayla komplet septum (rahimağzına kadar uzanan), inkomplet septum (rahimin içinde kalan) ve uterus bicornisin çeşitli ağırlık derecelerindeki görünümleri şematik olarak yer almaktadır.
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black][B]Nasıl tanı konur?[/B]
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black][B]Muayene ve ultrason bulguları bazı anomali türlerinde tanıya götürebilirken, sıklıkla histerosalpingografi ("ilaçlı rahim filmi") ile rahim boşluğunun incelenmesi gerekir. [/B]Şüpheli durumlarda laparoskopik ve histeroskopik inceleme kesin tanının konmasını sağlar.



  [COLOR=black][FONT=Arial Tur][IMG]http://www.gebelik.org/dosyalar/infertil/Bicornis.jpg[/IMG][FONT=Arial Tur][IMG]http://www.gebelik.org/dosyalar/infertil/endometrium.gif[/IMG]

  [COLOR=black][FONT=Arial Tur]Üstteki resimde ultrasonda uterus bicornisden ve septumdan şüphelenilmesine neden olan bulgular vardır (daha açık renk görünen rahim iç tabakası ortadan kesintiye uğramıştır) [FONT=Arial Tur]Bu resimde rahim iç tabakasının normal görüntüsü yeralmaktadır.
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black][I][B]Müller anomalisi olanlarda idrar yolu anomalileri de (atnalı böbrek, böbreklerden birinin olmaması) sık olduğundan IVP ile ("ilaçlı böbrek filimi") bu sistemin değerlendirilmesinde fayda vardır.[/B][/I]
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black][B]Tedavi[/B]
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black]Vajinanın hiç olmadığı durumlarda tedavi bölgedeki dokularda bir kanal açılarak bir vajina yapılmasıdır.
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black]Doğurganlığın etkilendiği durumlarda metroplasti (rahimin şeklinin ameliyatla düzeltilmesi) operasyonu gerekir. [B]Septum varlığında histeroskopiyle septum rezeksiyonu (çıkarılması) en etkili tedavidir. [/B]
  [FONT=Arial Tur][COLOR=black]Alttaki resimde rahimin iç yüzünü ikiye bölen bir septumun histeroskopik görüntüsü yeralmaktadır. Histeroskopi rahim içinin özel bir alet yardımıyla incelenmesi işlemidir.

  __________________
  [URL="http://g.imageshack.us/img3/4trq9h51ob11.gif/1/"][COLOR=red][B]ѕєν∂ιм ѕєηι αηѕız zαмαηѕız, тυтυℓ∂υм ѕαηα вαğℓαη∂ıм уαηα уαηα, яєѕмιη уєтмιуσя кιмι zαмαη, нαуαℓιηℓє уαşıуσяυм νє нєρ ѕєηι αяıуσяυм.... [/B][/COLOR][/URL][COLOR=red]
  [URL="http://img23.imageshack.us/my.php?image=5050o.jpg"][IMG]http://img23.imageshack.us/img23/8238/5050o.jpg[/IMG][/URL][/color][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT]

   
 2. S

  Sonbahar Yeni Üye

  ilişki sırasında problem olur
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş