1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Geçmişten günümüze paranın kullanımı kısaca

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Geçmişten günümüze paranın kullanımı hakkında kısaca bilgiler vereceğiz, Bilindiği gibi Para iktisadi hayatın işleyişinde büyük bir öneme sahiptir. Ekonomide değiş tokuşun yapılmasında sağladığı kolaylık sebebiyle kullanımı yaygınlaşmış ve günümüzün ekonomik yaşayışında vazgeçilmez bir unsuru olmuştur.

  Geçmişten günümüze paralar başlığını 14 madde ile sizlere özetleyeceğiz.
  [​IMG]
  1. Milattan Önce 2500 yıllarında, Mısır ve Mezopotamya’da insanlar altın ve gümüşü ilk olarak para birimi olarak kullanmaya başladıkları zamandan itibaren, vergi toplama geleneği çok daha kolay hale gelmiştir.

  2. İnsanlık tarihi en büyük sorunlarından olan ‘vergi’ mevzusunu ilk dönemlerden beri maalesef hiçbir şekilde çözemedi. Ta ki, beş bin yıl önce Mısırlılar işgücüne karşılık sahip oldukları değerli eşyaları takas etmeye başladıkları andan itibaren…

  3. Üzülerek söylememiz gerek ki paranın icadı hırsızlığı da ortaya çıkardı. Eski dönemlerde tapınaklar tarihin ilk bankaları olarak görev yaptı. Bu nedenle tapınaklar sık sık hırsızlar tarafından yağmalanıyordu.

  4. Milattan Önce 1750 tarihinde ilk kez kiliseler papalar aracılığıyla kredi vermeye başladı.

  5. Kağıt para ilk olarak 910 yıllarında Çin’de ortaya çıkmıştır. Marco Polo yaklaşık üç yüzyıl sonra Çin seyahati sırasında kağıt parayı görünce oldukça hayerete düştü.

  6. Kağıt para tüm dünyada yaygınlaşınca 15′inci yüzyılda Çin’de enflasyon denen olgu ortaya çıktı.

  7. Tüm dünya piyasalarında dönen demir ve kağıt para ABD dolarının bugünkü toplam değeri ortalama 829 milyar dolar civarında olduğu söyleniyor.

  8. Bu nakit paranın üçte ikisi deniz aşırı ülkelerde işlenmekte.

  9. Dünyada en çok bakteri ABD doları üzerinde bulunuyor. Yani en el değiştiren para ‘Amerikan doları’.

  10. 1916 yılları civarında bir dönem Washington’da paralar yıkanabiliyor, ütülenebiliyor ve hatta yeniden basılabiliyordu.

  11. ABD paraları ağaçtan üretilmiyor. Yüzde 75 oranında pamuk, yüzde 25 oranında da sentetik madde içerir.

  12. 1949 yılında Frank McNamara isimli bir kişi New York’ta arkadaşlarını yemeğe çıkardı. Fakat yanına nakit para almayı unutunca ilginç bir yöntem geliştirdi. Arkadaşlarına mahçup olan McNamara, ‘Diner’s Club Cart’ adında nakit parayla harcama yapmayı gerektirmeyen bir klüp kartı yarattı. Bu kart sistemi bugünkü kredi kartı sisteminin temelini oluşturdu.

  13. "Diner’s" kart çatısı altında 14 restoran birleşti ve kart sahiplerinden yılda üç dolar kart ücreti kesildi.

  14. İskoçyalı John Shepherd-Barron isimli bir mucit, tarihteki ilk ATM makinesini Londra'daki Barclay Bankası için icat etti. Bu ATM’lerde önceden plastik kartlar yoktu. Özel bir carbon-14 güvenlik sistemli çekler kullanılıyordu.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş