1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Geçmişten Günümüze Doğal Kaynaklar Nelerdir?

Konu, 'Liseler ve İlköğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Ülkemizde Doğal kaynakların kullanımı
  Geçmişten Günümüze Doğal Kaynaklar nelerdir
  Doğal Kaynaklar nedir
  doğal kaynakların insanlar için önemi

  GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE DOĞAL KAYNAKLAR

  1.Taşlar: Paleolitik Çağda hayvanları avlamak ve tehlikelerden korunmak için kesici yapımında sileks (çakmak taşı) ve obsidyen (volkan camı) kullanılmış,böylece ilk madencilik ve ilk taş işçiliği ortaya çıkmıştır. İlk yerleşmelerin kurulmasında su, çakmak taşı ve volkan camı gibi kaynakların varlığı etkili olmuştur.

  Neolitik Çağda çakmak taşı ve obsidyenin ticareti yapılmıştır. Bugün de taş ticareti , süs taşları (elmas, yakut, zümrüt, lüle taşı, Oltu taşı vb.) ve yapı taşları (mermer, granit vb.) gibi değişik kategorilerde sürdürülmektedir.

  2.Metalik Madenler:Neolitik Çağda ,hematit boya malzemesi olarak kullanılmıştır.İnsan önceleri doğadaki saf bakıra döverek işlemeye çalışmıştır. Sonra bakırın ısıtıldığında daha kolay işlendiğini ve plastik özelliği kazandığını gözlemlemiştir. Kalkolitik Çağda insanlar madenleri işlemek için ısıdan yararlanmış ve bu adım günümüzdeki demir-çelik fabrikalarının temelini oluşturmuştur.Önce gümüş ve kurşun daha sonra da altın yavaş yavaş tarihteki yerini almıştır.

  Bakır-kalay alaşımı olan tuncun bulunmasıyla Tunç Çağı (MÖ 3000-1200) başlamıştır. Artık maden, galeriler açılarak yer altından çıkarılmıştır.

  Demir Çağında (MÖ 1200-550) diğer metalik madenlerden daha az işlenmiş olmasına rağmen demir, bu çağa adını vermiştir.

  Metalik madenlerin el emeği ile işlenmesiyle bazı araç ve gereçler (demir saban, atlı araba, tekerlek çemberi, bıçak, balta vb.) yapılmaya başlanmıştır.

  3.Topraklar:Toprağın önemi Neolitik Çağdan günümüze kadar önemi giderek artmıştır.Neolitik Çağda insan bitkilerin tarımını yapmıştır. Böylece Neolitik Çağda tarım toprakları değer kazanmış, tarımla birlikte suyun önemi de artmıştır.

  Neolitik Çağda hayvanlar da evcilleştirilmesiyle birlikte çayır ve otlaklar da önemli doğal kaynaklar durumuna gelmiştir. Tarımla beraber yerleşik hayata geçen nüfus sayısı artmış ve artan nüfusun ihtiyacını karşılamak için doğal kaynaklar ekonomik değer kazanmıştır.

  Bu çağda insan,tarımsal ve hayvansal ürünleri, çevresindeki ham maddeleri işleyerek günlük hayatında kullanmıştır. Yiyecek için kap yapımında önce taşlar oyularak kullanılmış sonra kilin pişirilmesiyle çömlek keşfedilmiştir. Çömlek üretimiyle kilin önemi artmıştır. Çömlek bu dönemin endüstri ürünüdür.

  Maden Çağında sabanın icadı ile toprağın önemi bir kat daha artmıştır.

  Sanayi Çağında önce pulluğun sonra traktörün icadı, toprağın önemi bir kat daha artmıştır.Tarımda makinalaşma ile orman alanları ve meralar, tarım alanı olarak açılmış ve kullanılmıştır.

  4.Ormanlar:Paleolitik Çağda avcılık ve toplayıcılık yapan insan, çevredeki bitki ve hayvan alanlarının zengin olduğu ormanları yaşam alanı olarak kullanmıştır.

  Neolitik Çağda ısınmak, yemek pişirmek, kil fırınları için enerji üretmek ve suda yüzen kütük ağaçlarıyla yolculuk yapmak için ormanlardan yararlanılmıştır. Maden Çağından Sanayi Çağına kadar ormanlar maden ergitmede kullanılmıştır. Fenikeliler ormanlardan gemiler yapmış ve denizlere açılmışlardır. Böylece ormanların doğal kaynak olarak önemi artmıştır.

  Johann Gutenberg'in matbaayı icat etmesiyle kitaplar yaygınlaşmaya başlamış, böylece bilginin saklanması ve bilgi iletişimi için kâğıt önem kazanmıştır. Ormanlar geçmişte olduğu gibi günümüzde de ısıtma, gemi yapımı, yemek pişirme, mobilya yapımı, kağıt üretimi, demir yolları gibi pek çok alanda kullanılmaya devam edilmektedir.

  5.Su ve Rüzgâr: Orta Çağa kadar sulardan; sulama, kullanma suyu ve ulaşımda yararlanılmıştır. Orta Çağda, su ve rüzgâr, değirmenlerin kanatlarını ve bu kanatlara bağlı çarkları döndürmüştür. Böylece insanlar akarsulardan ve rüzgârlardan enerji elde etmişlerdir. Bu enerjileri, doğrama, kâğıt fabrikalarında ve tabakhanelerde kullanılmışlardır.Su değirmenleri, fabrikaları harekete geçiren güç olmuş ve akarsuların önemi artmıştır.

  Günümüzde rüzgârdan elektrik enerjisi üretiminde yararlanılmaktadır.

  Dinamo kullanılarak elektirik üretilmesiyle su gücü giderek önem kazanmıştır. Su gücü bakımından zengin bölgeler, sanayinin yoğunlaştığı alanlar durumuna gelmiştir. Sonraları dalga ve gelgitin gücünden de elektirik enerjisi üretilmesi yoluna gidilmiştir.

  İnsanların beslenmesinde su ürünleri önemli rol oynamaktadır.Su ve su ürünlerinin önemi giderek artmaktadır.

  1956 'da Güneş enerjisinden elektrik üretimine başlanmıştır.

  6.Kömür:Orta Çağ başlarında İngiltere'de kömür; evlerin ısıtılmasında, 1620 yıllarında ise demiri ergitmede kullanılmıştır. 1754 yılında Abraham Derby, yüksek fırını icat etmiş, 1856 da Bessemer bu fırını geliştirmiştir. Ardından taş kömürü demir-çelik sanayisi için vazgeçilmez bir enerji kaynağı olmuştur.

  XVIII. yüzyılda buhar makinesinin icadı ve sanayide kullanılması ile kömür enerji kaynağı olarak önem kazanmıştır. Buhar makineleri ilk olarak kâğıt fabrikalarında kısa bir süre sonra ise trenlerde ve sonraki uygulamalarda kömür, deniz ulaşımında kullanılmış, bu gemiler ile yük ve yolcu taşımacılığı yapılmıştır. Böylece deniz ve okyanuslardan daha çok yararlanılmıştır.

  7.Petrol:Yakın geçmişte önem kazanan doğal kaynaklar: petrol ve doğal gazdır. Petrol MÖ 3200'de Mezopotamya'da asfalt ve harç, MÖ 1700'de Çin'de ısıtma aracı, 1815'te Çekoslovakya-Prag'da cadde aydınlatmasında kullanılmıştır. Alman mühendisleri Daimler'in patlamalı motorları ve Diesel'in içten yanmalı motorları icat etmesinden sonra petrol önem kazanmıştır.Buna ek olarak gelişen petrokimya endüstrisi petrolün önemini daha da arttırmıştır.Çağdaş endüstri buhar makinesi ve buhar gücüne bağımlı olmaktan kurtulmuştur. Yine termik güç santrallerinin sadece kömüre bağımlı kalmasını önlemiş ve petrol ile doğal gaz, elektrik enerjisi elde etmede büyük rol oynamıştır.
   
 2. K

  Karnivor Yeni Üye

  Geçmişte ve günümüzde kullanılan ve yakın zamanda keşfedilen doğal kaynaklar bizler için çok önemli bunun için kıymetini bilelim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş