1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Gece Namazı, Teheccüd Nedir Nasıl Kılınır?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Kuran-ı Kerim'de peygamberimize kılması farz kılınan gece namazı nasıl kılınır?


  Teheccüt namazı, yatsı namazından sonra geceleyin kılınmaktadır. Kişi bir süre uyuduktan sonra kalktıktan kılındığı için "teheccüd" isimi verilmiştir. Yorgunluk sebebiyle gece kalkamayacağından korkan kimsenin uykudan önce kılması da mümkündür. İki, dört veya sekiz rekat olarak kılınabilir. Bu Namaz çok faziletlidir ve ümmete sünnettir. Cenâb-ı Allah Peygamber Efendimize (sav) bu namazı şu ayetle emretmiştir.

  [​IMG]
  Teheccüt namazına şu şekilde niyet edilir, “Niyet ettim Allah rızası için teheccüt namazını kılmaya”


  Eğer gece yani teheccüt namazına kalkacak isek, vitir namazını geciktirip teheccüdün ardından gecenin son namazı olarak kılmamız daha faziletlidir. Vitir namazı gecenin son namazı olarak teşrî kılınmıştır. Gece kalkmak konusunda problem yaşayanlar için bu namaz gene yatmadan önceki son namaz olmalıdır. Yani teheccüdü bu namazdan önce kılmalıdır. Teheccüt ve vitir namazları geceye bırakıldığı zaman, namaz tesbihatını yatsı namazından sonra yapmak gerekir. Vitir namazından sonra ayrıca muhtelif dualar ve virdler yapılabilir.
   

  Ekli Dosyalar:

  1 kişi bunu beğendi.
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş