1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Gebelik Zehirlenmesi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Konu, 'Gebelik' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Gebelik son üç ayında ya da loğusalığın ilk günlerinde görülen tansiyon yükselmesine bağlı ödem ve idrardaki proteinden kaynaklanan gebelik zehirlenmesi albümin hastalığı adı ile de tanınmaktadır. Bu sorun ilk gebeliklerde gebeliğin 20. haftasından sonra görülmekle beraber çoğul gebeliklerde daha sık görülen bir durum olarak bilinmektedir.

  Gebeliğin yirminci haftasından sonra vücutta ödem, idrarla protein kaybı ve tansiyon yükselmesi şeklinde karşılaşılan belirtiler tüm gebeliklerin % 5 - %10'unda görülen bir durumdur. İlk hamileliklerin %85'inde görülen bir durumdur.

  Şiddetli belirtilerle görülen gebelik zehirlenmelerinde nefes alma zorluğu, akciğerlerde su toplanması ya da sara nöbetlerine benzer kasılma durumları görülmektedir. Bu krişz durumlarına ise eklamsi krizleri denilmektedir.

  Gebelik zehirlenmesinin çoğunda plesantanın erken ayrılması görülür ve anne adayı çok kan kaybeder. Annede yüksek tansiyona bağlı olarak çeşitli organ hasarları görülmektedir. Ağır vakalarda karaciğer, beyin, böbrekte pıhtılaşma sorunları; diğer organlarda ise fonksiyon bozukluğu görülmektedir.

  Gebelik zehirlenmesinin görülebileceği durumlar ise şunlardır:

  *Annenin yaşının 20'den küçük veya 35'den büyük olması

  *Sosyo ekonomik seviye düşüklüğü

  *Daha önce doğum yapmamış olmak ( 1. hamilelik ya da 4. hamilelik ve sonrası)

  *Çoğul gebelik

  *Amniyon sıvısının azlığı

  *Farklı sebeplerle bebeğin vücut boşluklarının sıvı ile dolması

  *İyi kontrol edilmemiş diyabet

  *Müzmin hipertansiyon

  *Obezite
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş